ČSSD dává ruce pryč od nového policejního prezidenta

Praha - Opoziční ČSSD se rozhodla nevyslat své zástupce do komise pro výběr nového policejního prezidenta. Podle úřadujícího šéfa strany Bohuslava Sobotky je účast sociálních demokratů v komisi ministra vnitra Radka Johna (VV) bezpředmětná, protože ji včera v Událostech, komentářích odmítl premiér Petr Nečas (ODS). V desetičlenné komisi měli být podle Johnova návrhu bývalí ministři vnitra za ČSSD František Bublan a Martin Pecina. Koaliční ODS se obává toho, aby se výběr nástupce Oldřicha Martinů nezpolitizoval.

„Ukazuje se, že vznik komise nebyl dohodnut v rámci koalice a činnost a výsledky komise by se staly předmětem dalších dehonestujících koaličních sporů a tahanic,“ zdůvodnil rozhodnutí Sobotka. Už dříve avizoval, že účast zástupce ČSSD v komisi by měla význam jen v případě, pokud premiér řekne, že bude výsledky práce komise respektovat. Nečas však v České televizi o komisi prohlásil, že je to paskvil a vzejde z ní jen kočkopes.

ČSSD: John je chaotik

Podle Sobotky ale John způsobem zřízení komise jen potvrdil, že jeho vedení ministerstva je „zcela chaotické a nestandardní“. Současně však dodal, že ČSSD je připravena podílet se na kontrole výběru policejního prezidenta, ale požaduje koaliční shodu na podobě příslušné komise a transparentní postup, respektující platné zákony.

Podle dřívější dohody Nečase a Johna má policejního prezidenta schválit předseda vlády. John při představování nové komise v úterý uvedl, že nečeká žádné komplikace.