Spory o šéfa policie: Kočkopes, nestátnická slova, stafáž

Praha - Ministr vnitra Radek John (VV) trvá na tom, aby o policejním prezidentovi rozhodla komise. Ještě dnes prý požádá premiéra Petra Nečase (ODS), aby upřesnil, který občanský demokrat se bude její práce účastnit. Nečasova středeční kritická slova na adresu výběrové komise John označil za nestátnická a dnešní rozhodnutí ČSSD z komise odejít pak považuje za účelové. Premiér Nečas se poté vyjádřil, že způsob výběru policejního prezidenta působí jako stafáž předem určeného kandidáta. Nečas chce s Johnem o volbě jednat.

John v pondělí oznámil, že nástupce Oldřicha Martinů v čele policejního sboru vybere komise, ve které jako zástupci opoziční ČSSD měli figurovat bývalí ministři vnitra František Bublan a Martin Pecina. Vládní ODS měl zastupovat Johnův náměstek Jaroslav Salivar. TOP 09 navrhla bezpečnostního experta Michala Mazla.

Nečas ve středu večer označil v České televizi Johnem zřízenou výběrovou komisi za „kočkopsa“, neboť by o policejním prezidentovi prý rozhodovali i jeho budoucí podřízení. Posílil tak napětí mezi dvěma vládními stranami. Premiér musí Johnův výběr policejního šéfa kontrasignovat, přímé odpovědi, zda tak učiní, se ale ve středu vyhnul.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Ministr vnitra Radek John:

„Otevřeným dopisem dnes požádám premiéra Petra Nečase, který na můj vkus ne zcela státotvorně včera večer napadl složení komise, a zbytečně tak podpořil hysterii kolem výběru nového policejního prezidenta, aby upřesnil svou představu, jaký představitel ODS by měl v komisi sedět,“ prohlásil John.

John také řekl, že politici často tančí před televizními kamerami jinak než za dveřmi jednacích sálů. „Ony ty mediální tanečky se pak naštěstí úplně nekryjí s jednáními, převáží konstruktivnost před tanečky. Neboli já tancuji velmi nerad,“ řekl.

Na Johnovu tiskovou konferenci dnes opět reagoval premiér s tím, že způsob výběru nového policejního prezidenta působí jako stafáž. Zopakoval, že komise sestavovaná Johnem je „kočkopes“, který prý nemůže přinést nic pozitivního. Pochybnosti podle Nečase budí i krátký čas pro přihlášky kandidátů. Pokud se má výběrové řízení ukončit 10. ledna, budou fakticky jen tři dny pro přihlášky, upozornil. Nelíbí se mu ani to, jak ministerstvo nastavilo požadavky na vysokoškolské vzdělání kandidátů.

Premiér Petr Nečas:

„Nejsme sami, kdo má obavy z toho, že jsou dopředu nastavené výhybky ke konkrétnímu kandidátovi, kterého si někdo vybral, a teď se pouze dělá stafáž takzvaného výběrového řízení, kdy už je v podstatě možná dopředu rozhodnuto o tom, kdo to má být, a u toho já osobně i ODS bychom účinkovali velmi neradi,“ řekl Nečas.

Rozhodnutí ČSSD odejít z komise je účelové, aby pak mohla policii kritizovat, tvrdí John

ČSSD se po této přestřelce rozhodla Pecinu s Bublanem z komise stáhnout. „Ukazuje se, že vznik komise nebyl dohodnut v rámci koalice a činnost a výsledky komise by se staly předmětem dalších dehonestujících koaličních sporů a tahanic,“ vysvětlil to úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. Podle Johna je to účelový krok, který opoziční straně umožní v budoucnu napadat chování policie i policejního prezidenta.

„My jsme opozice a můžeme kritizovat práci policie, i když se budeme účastnit výběru policejního prezidenta. To nedává smysl, co říká pan ministr,“ reagoval na to ve Studiu ČT24 Martin Pecina s tím, že se výběru policejního prezidenta zúčasnit chce, pokud ale nepůjde o 'frašku'. „Poté, co jsem si včera v Událostech, komentářích pana Nečase poslechl, tak to vypadá, že to fraška je,“ dodal Pecina. Sobotka ale nechce, aby sociální demokracie v komisi byla zastoupena - aby  'soudcovala v této komisi neustálému sporu mezi ODS a VV'.


Spor o policejního prezidenta hrál klíčovou roli ve vážné vládní roztržce před Vánoci. Dosavadní šéf policie Oldřich Martinů nakonec odstoupil, tak jak žádaly Věci veřejné. ODS a VV ale po Novém roce pokračují ve sporech o to, jak vybrat nástupce Martinů a vyměňují si ostrá slova o tom, která strana se snaží ovládat policii. ODS stupňuje útoky na VV, obává se prý především vlivu ministra dopravy a výrazné tváře strany Víta Bárty na vnitro a policii. Věci veřejné si tvrdý postup ODS zase vysvětlují snahou zachovat vliv exministra vnitra Ivana Langera na policii. Ten podobná nařčení odmítá.

STARÉ LOGO, NEPOUŽÍVAT!
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24