Obviněnému poprvé spolupráce zkrátila trest

Ústí nad Labem - U Krajského soudu v Ústí nad Labem padl vůbec poprvé mírnější trest pro takzvaného spolupracujícího obviněného. Novinka platí od začátku roku 2010 a obviněným ze závažné organizované trestné činnosti nově umožnila dostat trest dokonce i pod hranicí zákonné trestné sazby. Musí ale pomoci danou trestnou činnost rozkrýt. Radim Sotolář stejně jako jeho kumpán Luděk Brejša podle soudu kupoval a prodával pervitin. Věděl, že droga putuje do Německa, a za hranice ji jako člen organizované skupiny dostal přes 1,3 kilogramu. Na rozdíl od svého kumpána Brejši ale Sotolář od začátku spolupracoval a na rozdíl od jeho desetiletého trestu dostal za stejný trestný čin 5 let vězení. Rozsudek je zatím nepravomocný.

"Orgány činné v trestním řízení neměly povědomosti o tom, kam konkrétně do Spolkové republiky Německo jsou drogy vyváženy a on rozkryl a napomohl k objasnění celé této závažné trestné činnosti, konstatovala ústecká státní zástupkyně Hana Řeháková. Sotolář byl ve výkonu trestu i v zahraničí a povědomí o institutu měl zřejmě odsud.

Zákonná sazba pro obdobné případy činí 10 až 18 let, přitom ještě do konce roku 2009 by soud Sotolářovi trest nesnížil, i kdyby vyšetřovatelům pomáhal sebevíc. „To také v minulosti napadali obhájci, tedy že, pokud takto jejich klient spolupracuje, úleva na trestu je minimální. Zatímco v současné době skutečně může být rozdíl od trestu uloženého ostatním obviněným velmi zásadní,“ tvrdí prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová.

Institut spolupracujícího obviněného má přinést pachatelům motivaci pomáhat policii, státním zástupcům i soudům. Zatím se ale týká jen obzvláště závažných organizovaných zločinů. „Chceme institut spolupracujícího obviněného rozšířit do té úrovně, že pokud někdo opravdu pomůže usvědčit organizovanou skupinu a bez jeho svědectví by toto nebylo možné, pak se může stát dokonce beztrestným,“ uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Rozšíření možností pro spolupracující obviněné chce ministr Pospíšil vládě předložit ještě v první polovině tohoto roku, nová pravidla by tak mohla začít platit ještě letos.