S ledovkou bojují jak řidiči, tak chodci

Praha - Mrznoucí déšť a mrholení udělaly na řadě míst v Česku nebezpečnou ledovku. Problémy se tak tradičně nevyhnuly řidičům, a tentokrát ani chodcům. Asi nejhorší byla situace v Plzeňském, Pardubickém a Středočeském kraji. V příměstských částech Mladé Boleslavi platil večer kalamitní stav a ve skluzavky se změnily i chodníky v Plzni. Na silnicích nižších tříd byla kvůli náledí i kalamita v Orlických horách. Silničáři ji odvolali až ve 13:00. Na Vyškovsku se při vážné dopravní nehodě zabili dva mladí lidé. Led se nevyhnul ani hlavnímu městu. Podle meteorologů má v noci sníh znovu namrzat. Na silnicích a chodnících to proto bude kvůli náledí klouzat i přes víkend. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Přes veškeré výstrahy meteorologů počasí řidiče překvapilo. Už ve čtvrtek večer policisté v Praze zaznamenali několik desítek drobných nehod. Dnes ráno byla situace v centru o poznání klidnější. Problémy ale přetrvávaly v okrajových částech, menších uličkách a na sídlištích.

Na pražské komunikace vyjelo 130 sypačů, od časných ranních hodin jsou v  terénu stovky lidí. Tomáš Mrázek z TSK ale upozornil, že správa komunikací ošetřuje pouze 270 hektarů z celkem 1 400 hektarů chodníků, jež jsou v Praze. „Na chodnících, které my máme ve správě, lidi budou. Co se bude dít na ostatních chodnících, za to bohužel ručit nemůžeme,“ varoval.

Video Řidiče i chodce potrápila ledovka
video

Řidiče i chodce potrápila ledovka

Vyšší teploty rozpouští odpoledne sníh a led na střechách, který ohrožuje hlavně chodce. Jen v Praze už kvůli tomu vyjížděla záchranka dvakrát. „Sníh a led padající ze střech dnes v dopoledních hodinách zranil dvě ženy,“ uvedla mluvčí pražkých záchranářů Jiřina Ernestová.

Mrázek zdůraznil, že pracovníci TSK mohou při ošetřování chodníků používat pouze inertní materiál, který patrně nebude tak účinný, jako kdyby mohli použít klasickou sůl. „Vyzýváme Pražany - jak motoristy, tak zejména chodce - k velké opatrnosti,“ řekl. TSK podle něj vyslala včera večer do ulic hlavního města 130 posypových vozů. Záchranáři ošetřovali během noci převážně jen lehká zranění. Za dvě hodiny v nejkritičtější dobu vyjeli k více než 30 případům.

Na silnici mezi Dobruškou a Deštným v Orlických horách zůstalo na kopci stát od časného rána několik autobusů. Řidiči měli strach pokračovat v jízdě. Děti se proto nedostaly do škol, řada lidí se musela omluvit v zaměstnání. Silničáři tam vyhlásili kalamitní stav dnes v půl šesté a odvolali jej ve 13:00. Potíže s náledím hlásily během rána také další oblasti Královéhradeckého kraje, během dne se stav zlepšil.

Na řadě chodníků v Mladé Boleslavi, kde ve čtvrtek večer vyhlásil primátor kvůli ledovce kalamitní stav, zůstávají stále zledovatělé úseky. Silnice se tam podařilo do dnešního rána zprůjezdnit.

Večer má pršet ve velké části Pardubického kraje. Protože přes den zamrzly odtoky na řadě míst, hrozí, že dešťová voda namrzne a ze silnic bude jedno velké kluziště.

Také dopravu na Semilsku zkomplikovala ráno ledovka, problémy měly hlavně ranní autobusy. Většina silnic v Libereckém kraji je ale opět průjezdná a sjízdná. Uzavřené byly dopoledne kvůli sněhu dvě vozovky třetí třídy na Frýdlantsku a ve Slunečné na Českolipsku blokovaly silnici spadlé stromy.

Uzavřené zůstávají silnice:

  • II/223 v úseku Měděnec – Loučná pod Klínovcem, okr. Chomutov, stará uzavírka
  • III/1632 úsek Nová Pec – Zvonková, okr. Prachatice, náledí
  • III/2487 úsek Krásný Les – Adolfov, okr. Ústí nad Labem, sněhové závěje
  • III/2487 úsek Krásný Les – Petrovice, okr. Ústí nad Labem, sněhové závěje
  • III/3102 Sněžné, okr. Rychnov n. Kněžnou, sněhové jazyky a závěje
  • III/3204 Voděrady, Trnov, okr. Rychnov n. Kněžnou, náledí
  • III/32316, III/3237, III/32312 úsek Osice – Staré Ždánice, okr. Pardubice, náledí
  • III/49511 úsek Nezdice - Bánov, okr. Uh. Hradiště, uzavřeno SÚS, neudržováno

Kvůli sněhovým závějím stále nejezdí už druhý den vlaky z Frýdlantu do Jindřichovic pod Smrkem. Mimo provoz zůstává také osoblažská úzkokolejka. Až odpoledne se podařilo zprůjezdnit jesenicko-krnovskou hlavní trať, která byla zavátá v úseku Jindřichov ve Slezsku - Třemešná ve Slezsku.

Vlaky nejezdí na železničních tratích:

  • Trať 039 v úseku Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem
  • Trať 298 v úseku Třemešná ve Slezsku - Osoblaha

Dopravu na jihu Čech po ránu řidičům ztěžovalo náledí, a to především na Jindřichohradecku a Táborsku. Kvůli ledovce je uzavřena silnice Nová Pec - Zvonková - hraniční přechod u Lipna.

Především v noci na dnešek komplikovaly dopravu v Ústeckém kraji sněhové jazyky. Neprůjezdné byly kvůli nim horské silnice v okolí Petrovic na Ústecku. K opatrnosti vyzývali silničáři také na tamějším úseku dálnice D8.

0ČHMÚ varuje, že až do pondělí budou nejvyšší denní teploty stoupat k pěti stupňům Celsia, v noci však bude rtuť teploměru kolem bodu mrazu. Tající sníh tak může namrzat a spolu s mrznoucími srážkami vytvořit kluzkou vrstvu. Největší výskyt ledovky se očekává v noci v sobotu a neděli. Meteorologové varují i před zvýšením hladiny řek, výstraha platí pro celé Čechy. Kvůli oblevě upozorňují i na sníh a rampouchy padající ze střech.