Klaus stojí za Hegerem, FN se o pacienty postarají i po exodu

Praha – Prezident Václav Klaus podpořil úsilí ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o reformy vedoucí k ozdravení českého zdravotnictví. Před schůzkou se šéfem rezortu zdravotnictví na Pražském hradě označila hlava státu za velmi nezodpovědné jednání lékařů, kteří hrozí výpovědí. Ředitelé fakultních nemocnic dnes po setkání s ministrem Hegerem a jeho náměstky potvrdili připravenost zajistit péči o pacienty i po 1. březnu, kdy by mohlo skončit několik tisíc lékařů. Ve většině státem řízených nemocnic je výpovědí minimum, horší je to na pražské Bulovce. V některých nejsou hlášeny výpovědi vůbec, například v ostravské.

„Chci podpořit pana ministra jak v jeho úsilí o ozdravení našeho zdravotnictví, tak v tom konkrétním případu velmi nezodpovědného chování části našich lékařů,“ řekl Klaus. Heger poznamenal, že po půl roce v politice už není úplným nováčkem, a může se proto plně pustit jak do reforem zdravotnictví, tak do řešení krize kolem hromadných odchodů lékařů z nemocnic.

Prezident Václav Klaus:

„Pane ministře, já bych řekl, že Vám doba nahrála. Kdyby nedošlo k této vyhrocené situaci, tak myslím, že bude daleko obtížnější některé reformní kroky prosadit.“

Video Reportáž Markéty Šenkýřové a Ivana Lukáše
video

Reportáž Markéty Šenkýřové a Ivana Lukáše

Prezident už v novoročním projevu vyčinil nemocničním lékařům, že hromadnými výpověďmi kvůli nespokojenosti s výší platů vydírají vládu. Podle dosavadních informací by v nemocnicích mohlo k 1. březnu přestat pracovat více než 3 800 lékařů. Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) dnes ohlásil druhou fázi kampaně Děkujeme, odcházíme. Během ledna a února očekává, že se k akci připojí a výpověď podají další stovky lékařů.

„Nejde o věc, která by ohrozila přímé poskytování zdravotní péče od 1. března, ale zdůrazňuji, že ji nechci bagatelizovat. Sledujeme vývoj, zatím máme spíš signály o stahování výpovědí…,“ prohlásil ministr na adresu akce lékařských odborů. Podle něj položili její organizátoři ultimátum. „Od začátku svého působení na ministerstvu zdravotnictví říkám, že tyto požadavky nenaplníme, že ve státním rozpočtu pro rok 2011 peníze nejsou a že jestli se tam nějaké peníze objeví, musí je vygenerovat systém úspor,“ dodal s tím, že peníze na zvýšení mezd lékařů se nedají opatřit v řádu týdnů ani měsíců.

Odboráři ale dál přitvrzují a 3 800 výpovědí prý nebude konečné číslo. Podle předsedy LOK Martina Engela by dosavadní počet výpovědí mohl stoupnout i o několik tisíc. Někteří lékaři si navíc stěžují, že se jim vedení nemocnic kvůli výpovědím začíná mstít. „Jediné, co cítíme, je arogance a ukazování moci z jejich strany,“ uvedla lékařka z kladenského ARO Romana Matasová. Právě v kladenské nemocnici ředitelka odvolala primáře neurologie a ARO. Nedokázali podle ní vyřešit situaci při masivním odchodu svých lékařů.

Po odchodu lékařů se o pacienty postaráme, vzkazují fakultní nemocnice

Ministr se dnes sešel i s řediteli fakultních nemocnic, ti musí potvrdit, že jsou připraveni po 1. březnu zajistit zdravotnickou péči. Heger před novináři ředitelům poděkoval a pochválil je za to, že se situaci snaží řešit. Na řešení hrozící krize podle něj nemá pro všechna zařízení jednotný návod, ředitelé mají ale ministrovu plnou důvěru, že zvolí manažersky dobré kroky. V praxi to znamená zejména šetření. Například Fakultní nemocnice v Brně s obratem 6 miliard korun by podle svých zástupců mohla jen na nákupu léků a materiálu ušetřit nejméně 50 milionů. „Jsou to desítky aktivit, kde ty rezervy a zisky na pokrytí požadavku vytváříme,“ dodal ředitel nemocnice Roman Kraus.

Heger už se domluvil s praktiky a ambulantními specialisty, že ve svých ambulancích ošetří pacienty, pro něž nebudou mít nemocnice kapacity. Zdravotní pojišťovny ambulancím tuto péči prý zaplatí. Navíc 2/3 fakultních nemocnic oznámily, že jsou schopny a ochotny tyto pacienty v akutních případech přijmout.