Jedny Vánoce skončily, druhé začaly - ty pravoslavné

Praha – O třináct dní později než ve střední a západní Evropě začínají pravoslavné Vánoce. Svátky, které slaví především miliony Rusů, se slaví podle juliánského kalendáře. Oslavy Vánoc se ale příliš neliší od těch našich, lidé také navštěvují kostely, chodí na procházky, pijí a hodují. Bohoslužby začaly už v noci a budou pokračovat až do večera. Pravoslavné Vánoce slaví i v dalších zemích, třeba na Ukrajině, v Turecku nebo v Egyptě. V Česku dnes věřící oslavili Vánoce sváteční bohoslužbou v kostele Georgije vítězného v areálu ruského velvyslanectví v Praze, na mši přišlo kolem 500 lidí. Velké oslavy probíhaly i v Karlových Varech.

Dlouhé hodiny stáli věřící frontu, aby se dostali na mši do katedrály v centru Moskvy vedenou nejvyšším patriarchou Kirillem. „Vánoce slavím od roku 1947. Bydlel jsem v Oděse blízko kláštera. Pamatuji si, jak jsme byli mladí a utíkali na mši. Teď žiji v Moskvě a je to pro mě stejně zajímavé,“ vyjádřil se jeden z věřících.

Na mši dorazil i prezident Medvěděv

Video Oslavy v Karlových Varech
video

Oslavy v Karlových Varech

Patriarcha vedl večerní mši v katedrále Ježíše Spasitele dvě hodiny před půlnocí. Oslavy, kterou přenášela i státní televize, se zúčastnil kromě pěti tisíc věřících i prezident Dmitrij Medvěděv se ženou Světlanou.

Pro řadu lidí jsou pravoslavné Vánoce stejně jako Vánoce v západním světě momentem odpočinku. K tradicím pravoslavných Vánoc patří i tajná přání do dalšího roku, zpívání koled i vánoční dětská koleda, kdy malé děti chodí dům od domu a dostávají cukroví.

Ve Varech slavili věřící při mši i estrádě

V Karlových Varech oslavily pravoslavné Vánoce stovky lidí. Převážnou část představovala lázeňská klientela z Ruska, nechyběli ale ani jejich krajané, kteří se ve městě usadili trvale. Za účasti tří tisíc věřících se uskutečnila mše v chrámu sv. Petra a Pavla. Odpoledne následoval zábavní program pro děti i dospělé, který se poprvé konal v Grandhotelu Pupp. Nechyběl ani tradiční Děda Mráz, který rozdával dárky. Kromě Rusů slavili ve městě i lidé z dalších východoevropských zemí. Zástupci ruské komunity odhadují, že v Karlových Varech trvale žije více než 2 000 lidí ze států bývalého Sovětského svazu. Slavnostní odpoledne pro děti připravili poprvé. Chtějí z něj ale udělat tradici.

Oslavy pravoslavných Vánoc
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24