Úprava krumlovské skály nepokračuje, hlavní silnice zůstala zúžená

Český Krumlov – Ředitelství silnic a dálnic zastavilo práce na zpevňování skal nad nejdůležitější silnicí v Českém Krumlově, které mělo být dokončeno už před týdnem. Důvodem jsou neshody státní organizace s městem. Práce teď kvůli nečekané přestávce naberou asi půlroční zpoždění. Auta i chodce budou do té doby chránit provizorní bariéry a sítě.

Výsledkem sporů jsou kromě provizorních sítí na skalní stěně především proudy aut stěsnané do úzkého pruhu. Nejde ovšem o žádnou maličkost – ŘSD a Český Krumlov se přou, kdo zakázku za sto milionů korun zaplatí, a především kdo se bude starat o ploty a sítě zabraňující pádům skal. „V současné chvíli jednání dopadlo patově,“ uvedl Josef Pešl z ŘSD.

Jádro sporu se týká otázky, komu budou záchytné systémy patřit a hlavně – kdo se o ně bude starat. Ploty a sítě nechce nikdo – město ani stát. „Město se brání splnit jednu z nejdůležitějších podmínek,“ řekl Pešl.

Vedení města věří, že se podaří vše rychle vysvětlit. Bude to nutné – kdyby silnice zůstala rozkopaná ještě v turistické sezoně, nastal by dopravní kolaps. Nový termín definitivního dokončení proto radnice stanovila na červen.

Problém s rozpadající se skálou se ovšem táhne už déle, více než deset let. Spory a dohady se týkaly hlavně systému financování náročných prací. Silnice totiž patří státu, část skály vlastní soukromí majitelé, sanaci požadovalo město.