Pro trať Bratislava–Komárno koupí RegioJet vlaky Talent, chce i na další trati

Bratislava – Železniční dopravce RegioJet nakoupí soupravy Talent od Bombardieru a bude s nimi jezdit mezi Bratislavou a Komárnem. Zakázku na zajištění regionální dopravy na této trati získala firma od slovenského ministerstva dopravy na konci minulého roku. Nyní si dopravce brousí zuby na další slovenské trati. Očekává, že slovenský stát – který objednává nejen dálkovou, ale i regionální železniční dopravu – vypíše další výběrová řízení, kterých se chce česká společnost zúčastnit.

„Všichni dopravci mají vždy chuť soutěžit a ukázat, zda-li mohou připravit nabídku, to znamená, RegioJet určitě bude tím členem, který nikdy nebude chybět u výběrových řízení,“ uvedl Jiří Schmidt, který je v mateřské firmě Student Agency zodpovědný za železniční dopravu.

Slovenské ministerstvo dopravy je k RegioJetu vstřícné. Podle ministra Jána Figeľa úřad upřednostní případnou výhodnější nabídku soukromé firmy před prodlužováním smlouvy se státem vlastněnou Železniční společností Slovensko (ZSSK). „Ministerstvo je otevřené dalším rozhovorům na tato témata,“ řekl Figeľ.

První vlaky RegioJetu vyjedou z Bratislavy do Komárna v březnu 2012. První vlaky Talent by se ale měly na slovenských kolejích objevit už letos na přelomu února a března, kdy plánuje RegioJet prezentační jízdy.

Společnost přislíbila pro cestující například zvýšení počtu spojů - v budoucnu by měly jezdit ve špičce každých 30 minut oproti současným osmi párům vlaků denně. Zlepšit by se měla i kvalita cestování. „Budou to klimatizované jednotky, budou mít místo pro přepravu kočárků, jízdních kol. Na palubě bude zdarma internet,“ poznamenal Schmidt. Cena lístku na trati mezi Bratislavou a Komárnem oproti současným 4,78 eura prý výrazně nezdraží, RegioJet ji bude moct upravit jen o inflaci.