Evropské peníze mají pomoci přilákat zpět z ciziny české vědce

Praha - Vláda láká české vědce z ciziny zpátky domů. Do programu Návrat chce v příštích osmi letech investovat půl miliardy korun. Vědci tak dostanou peníze na výzkum a možnost sestavit si svůj vlastní tým. Informovaly o tom Lidové noviny. Z peněz Evropské unie se v Česku staví desítky nových výzkumných center, v příštích letech nabídne na tisíc pracovních míst. Vědci již dlouhodobě utíkají za vyššími výdělky a lepším vybavením jinam. Situaci by tak měl tento chystaný dotační program změnit.

 

V rámci projektu by se doma mělo povést vytvořit podmínky srovnatelné s cizinou. Odborníci nicméně souhlasí s tím, že by vědci do ciziny na zkušenou jezdit měli, protože tam získají potřebné zkušenosti. Podle virologa Jana Svobody to má však háček: „Oni neodejdou na rok či dva, ale na deset nebo rovnou dvacet let. A často se vrátí až na důchod.“

Z grantů by si vědci mohli platit nejen vlastní výzkum, ale celý tým. O peníze mohou žádat vědci, kteří se vrací ze zahraničí, kde strávili minimálně tři roky. Jana Hakenová z ministerstva školství potvrdila, že každý pěti až sedmičlenný tým dostane přes tři miliony korun ročně: „Výše mzdy se bude odvíjet od obecně platných předpisů a vnitřních předpisů výzkumné instituce, na kterou vědec zamíří.“ Podobný dotační program už spustilo Jihomoravské inovační centrum. Ti nejzkušenější mají plat kolem 70 tisíc, mladí vědci polovinu.

První soutěž vyhlásí ministerstvo už letos, do roku 2019 rozdělí mezi vědce 465 milionů korun. Měl by se mimo jiné i prolomit stav, kdy vědci po návratu ze zahraničí doma neúspěšně žádají o granty a větší šanci mají lidé zaběhnutí v systému.

Brněnští vědci analyzují vzorky DNA zvířat
Brněnští vědci analyzují vzorky DNA zvířat