Policisté si posvítí na řidče v Pradubickém kraji a na Vysočině

Pardubice/Jihlava - Počty dopravních nehod dlouhodobě klesají, na Vysočině a v Pardubickém kraji ale statistiky tvrdí opak. Policisté proto chtějí přitvrdit obzvláště na těch úsecích, kde je autonehod průběžně zaznamenáváno nejvíc. Jenom na Pardubicku havárie nepřežilo 23 lidí, na Vysočině umírali řidiči osobních i nákladních aut na hlavních tazích i méně frekventovaných silnicích. Celorepubliková statistika uvádí, že vloni zemřelo na českých silnicích 749 lidí. Oficiální čísla zveřejní policejní prezidium 13. ledna.

Vysoká statistická čísla poznamenaly alkohol i rychlá jízda. Bouralo se na suché silnici i na sněhu a ledu. V Pardubickém kraji bylo vloni těžce zraněných a mrtvých nejvíc za poslední tři roky. „Doufáme, že během letošního roku se  tyto statistiky v takovémto počtu nenaplní,“ uvedla mluvčí Policie ČR Pardubice Eva Maturová.

Policejní hlídky se znovu zaměří na frekventované úseky včetně nechvalně známé silnice 1/35. Právě tam se u Vysokého Mýta na Silvestra zabili v autě dva mladí lidé. Také letos by řidiči měli počítat s tím, že se policisti budou zajímat o používání antiradarů. Už vloni například kvůli tomuto přestupku zabavili čtyři auta.

Vysočina hlásí nárůst počtu mrtvých

Ani Vysočině se v loňském roce tragické nehody nevyhnuly. Krajská statistika policisty nepotěšila, ve srovnání s rokem předchozím počet nehod narostl o 51 % a výrazně, až o 46 %, se zvýšil i počet mrtvých. K největšímu nárůstu tragických nehod došlo na Pelhřimovsku, kde při nehodách zemřelo deset lidí, což je o sedm více než vloni. „K tomu extrémnímu nárůstu došlo hlavně na Třebíčsku, kde evidujeme o 20 % nehod více,“ řekla mluvčí HZS kraje Vysočina Petra Musilová.

A problémy byly vloni i na 90. kilometru úseku dálnice D1 vedoucím přes Vysočinu. „Tím nejfrekventovanějším úsekem, kde jsme zasahovali, byl úsek Hořice – Koberovice a Větrný Jeníkov – Jihlava,“ doplnila Musilová. V loňském roce vyšetřovali policisté na D1 celkem 507 dopravních nehod, při kterých dvě osoby zemřely.

„Můžeme hovořit o rychlosti jízdy a nedání přednosti, pakliže mluvíme o nesprávné jízdě, tak máme na mysli nedodržení rychlosti a nevěnování se řízení,“ objasnil nejčastější příčiny nehod Petr Halán, vedoucí Dopravního inspektorátu Policie kraje Vysočina.

Nehoda automobilu
Nehoda automobilu
Více fotek
  • Nehoda automobilu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2212/221122.jpg
  • Ilustrační foto autor: Policie ČR, zdroj: www.policie.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2219/221856.jpg