Žena byla mužem, muž ženou. Teď žijí spolu

Praha - Jaké to je, narodit se do cizího těla, ví nejlépe transsexuálové. Příroda jim nadělila tělo opačného pohlaví, než jak to chápe jejich rozum. Jeden český pár teď prožívá příběh lásky, v němž se po složitých chirurgických operacích muž proměnil v ženu a žena v muže. Jenže to není vše. Muž, dokud byl ještě ženou, porodil syna, který se v těchto týdnech mění v ženu. Podle odborníků je to světový unikát, dokazující osudový vliv genů.

Bývalý technik v Ostravě-Vítkovicích, padesátiletý Stanislav Tomeček, dnes noční hlídač, trávil letos Vánoce v osamění. Před půl rokem mu totiž utekl syn, který se v těchto týdnech biologicky i právně proměňuje v ženu. Už před dvaceti lety ho opustila žena Ilona, která se zase biologicky i právně proměnila v muže. Ještě jako žena pracovala ve vítkovické válcovně s těžkým dřevem. Tehdy se seznámila se svým bývalým manželem. Vdala se, i když věděla, že s ní není něco v pořádku. „V té době jsem si říkal, že si vezmu prvního chlapa, který si mě vyhlídne,“ říká s odstupem času Dominik.

Transsexualita (neboli transsexualizmus) je stav nesouladu mezi psychickým a anatomickým pohlavím. Transsexuálem je buď člověk, který má primární pohlavní znaky muže, ale cítí se být ženou, nebo člověk, který má primární pohlavní znaky ženy, ale cítí se být mužem.

Zdroj: Wikipedia.org

Touha po pohlavní proměně u něj byla tak silná, že opustil rodinu a začal nový život v Praze, kde ho nikdo neznal, a nechal si provést složitou chirurgickou operaci. Dominik teď pracuje jako ošetřovatel a přivydělává si ve filmovém komparsu.

Dlouhá léta se mu nedařilo najít protipól, kde by mohl naplnit to, bez čeho prý život lidský není úplně naplněný. Až před dvěma lety se mu podařilo nalézt tu pravou. S Andreou se seznámil přes webové stránky na spolubydlení. „Pohlaví měla ještě mužské, ale už se jmenovala neutrálně, brala hormony a vypadala spíš jako žena,“ vzpomíná Dominik.

Andrea se původně jmenovala Tomáš a zajímala ji kulturistika. „Byl to trošku rozpor, ale já jsem byla pořád přesvědčená o tom, že ze mě ty činky udělají chlapa,“ tvrdí Andrea. „Že budu ten největší borec v okolí a zázrakem zmužním, ožením se, budu mít děti, rodinu a převezmu třeba tátovu firmu,“ dodává.

Dominikově přítelkyni prý trvalo asi půl roku, než zvedla telefon a zavolala do ordinace sexuologa. „No a pak ještě zhruba rok trvalo, než se mi podařilo shodit alespoň část svalové hmoty a přiblížit se ženské proporci.“ Se svým přítelem jsou v Česku poměrně výjimkou. „V naší republice vím tak o třech,“ upřesňuje Dominik.

Když se rodiče Andrey dozvěděli, že se jejich vysokoškolsky vzdělaný syn proměnil v ženu, přerušili s ním veškeré kontakty. Tato skutečnost ovlivnila Dominika, jenž se sám s výčitkou začal zajímat o svého bývalého manžela a syna Radima, jehož neviděl patnáct let. K jeho obrovskému překvapení před rokem zjistil, že se chlapec, kterého ještě jako žena porodil, začíná proměňovat biologicky a právně v jiné pohlaví.

„Nikdy mě nebavily klučičí sporty - fotbal, skateboard. Mezi kluky jsem nikdy nezapadl,“ přiznává Radim, který v těchto týdnech čeká na chirurgický zákrok, jenž jej vysvobodí z velkého trápení a díky němuž stane definitivně ženou. Podle Dominika možná druhou na světě. „Jeden takový případ je v Mexiku,“ podotýká.

Radim se mění na Viktorii
Radim se mění na Viktorii