Pošta nabízí možnost vytvořit si originální známku

Praha - Stále víc lidí hledá způsob, jak ozvláštnit přání do nového roku. Jednou z možností je nechat si vytvořit originální poštovní známku. Podle České pošty využívají tuto službu často firmy nebo městské úřady. Firmy si tak mohou nechat vytvořit například klasickou známku a ve vedlejším políčku firemní přání do nového roku. V zahraničí je ale již možné zobrazovat na známkách i fotografie žijících osob, například příbuzných či slavných osobností. To u nás zatím povoleno není.

Firmy si mohou nechat vytvořit vlastní známky, například s přáním do nového roku, podle svého gusta: „Minimální množství je devět známek. Například u desetikorunové známky, kde je devět známek na aršíku, vyjde otisk toho jednoho archu na 188 korun,“ upřesnil ředitel odboru známkové tvorby Břetislav Janík. V zahraničí jdou ještě dál.

Například v Americe je možné dokonce nahradit klasickou známku obrázkem vlastního dítěte, psa nebo fotkou ze svatby. Výjimkou není ani známka s portrétem slavné osobnosti. U nás podle Janíka něco podobného není možné: „V České republice se dodržuje, že žijící osoby by neměly být zobrazovány na poštovních známkách.“ Jedinou výjimkou je prezident. Přesto není vyloučeno, že i to se v blízké době změní a třeba poštovní známka s Karlem Gottem přestane být fikcí.

Poštovní známka v Americe
Poštovní známka v Americe