Tomáš Chalupa - Nečasův muž na ministerstvo životního prostředí

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) podle očekávání vybral do funkce ministra životního prostředí poslance a starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu z ODS. Prezident Václav Klaus by ho mohl jmenovat příští týden, Chalupa totiž ještě požádal o čas na uzavření práce na radnici. Z funkce starosty hodlá kvůli vládnímu angažmá rezignovat. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) je bez svého šéfa od prosince, kdy kvůli korupční kauze na Státním fondu životního prostředí rezignoval Pavel Drobil (ODS). Chalupa bude už sedmý šéf resortu během dvou let.

Podle Nečase by měl Chalupa zajistit pokračování neideologického a nedogmatického přístupu k vedení ministerstva životního prostředí. Chalupu označil za talentovaného, pracovitého politika s mezinárodním rozhledem. Nečasův výběr kritizuje opoziční ČSSD, upozorňuje, že Chalupa nemá s resortem zkušenosti a že mohl vybrat jiného, zkušenějšího kandidáta, například Rut Bízkovou, která MŽP už jednou vedla. TOP 09 se nechala slyšet, že Nečasův výběr respektuje. Věci veřejné chtějí s Chalupou spolupracovat. „Věříme, že pan Chalupa obnoví všechny standardy normální demokracie,“ prohlásil šéf VV Radek John. Kromě ČSSD kritizovala Nečasův výběr i Strana zelených. „Je to další hřebíček do rakve ODS, která nominací Tomáše Chalupy ukázala, v jak hluboké personální a programové bezradnosti vězí. ODS nebyla za celá dlouhá léta schopna formulovat pozitivní program politiky ochrany životního prostředí a vždy se pouze vymezovala,“ komentoval Chalupovu nominaci ve Studiu ČT24 předseda zelených Ondřej Liška.

Chalupa uvedl, že chce ministerstvo vést racionálně, slušně, průhledně a úsporně. Je si prý vědom toho, že po aféře kolem Drobila a Státního fondu životního prostředí (SFŽP) je pověst úřadu otřesena. K tomu Chalupa podotkl, že s kauzou nemá nic společného a její aktéry nezná. Je podle něj třeba provést audit fondu, nového ředitele SFŽP hodlá najít prostřednictvím standardního výběrového řízení. Nechce tak automaticky do funkce vrátit Libora Michálka, který poukázal na údajné korupční chování Drobilova poradce a jehož kvůli tomu před svou rezignací končící ministr odvolal. Návrat Michálka jako symbolu boje proti korupci do funkce žádají VV. Michálek serveru iDnes.cz řekl, že se výběrového řízení zúčastní.

Video Rozhovor o novém ministru živ. prostředí v Událostech, komentářích
video

Rozhovor o novém ministru živ. prostředí v Událostech, komentářích

Cíle MŽP: vyřešit smog na Ostravsku i hádky o Šumavu

Ve funkci ministra se chce Chalupa zapojit i do reformních snah vlády. „Chtěl bych, aby ministerstvo životního prostředí nestálo stranou,“ uvedl s tím, že pro občany by se agenda životního prostředí měla stát jednodušší. Podle Nečase se zaměří na ochranu ovzduší v smogem postižených regionech; s velkými znečišťovateli chystá sérii dobrovolných dohod. MŽP pod Chalupovým vedením chce usilovat také o vytvoření nového zákona o Národním parku Šumava a vést dialog se všemi zájmovými stranami.

Stejně jako Drobil nemá ani Chalupa vzdělání vztahující se k ochraně životního prostředí. Studoval žurnalistiku, politologii a historii, později práva. S ochranou životního prostředí se podobně jako Drobil setkal pouze na úrovni komunální politiky. Právě Drobilovu neodbornost kritizovaly od začátku jeho působení na ministerstvu nevládní organizace.

Vizitka Tomáše Chalupy

Tomáš Chalupa (1974) vystudoval FSV UK, na FF UK politologii a historii a PF UK. Začínal jako redaktor ve Večerníku Praha a Denním Telegrafu, kde se stal později zástupcem šéfredaktora. V devadesátých letech byl tiskovým mluvčím a vedoucím tiskového oddělení na Úřadu vlády ČR, v době kdy byl premiérem Václav Klaus. Od roku 1998 byl místostarostou, od roku 2002 pak starostou Prahy 6. Kromě toho seděl i v zastupitelstvu hlavního města, loni úspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny. Od roku 1992 je členem ODS. Je ženatý, má jednoho syna.

Loni v listopadu napsaly Hospodářské noviny, že Chalupa bydlí v domě v Praze Vokovicích, který patří řediteli firmy Čermák a Hrachovec, jež získává zakázky od městských firem a působí i na Praze 6. Chalupa ale podobné spekulace odmítl a uvedl, že s majitelem uzavřel nájemní smlouvu a za dům řádně platí - 47.000 korun měsíčně bez dalších poplatků, což je podle Chalupy v této oblasti obvyklá cena.