Středočeský kraj šetří, bude propouštět zaměstnance

Praha - Středočeský kraj se rozhodl propustit téměř polovinu nynějších pracovníků krajské správy a údržby silnic (SÚS). Zároveň sloučil dosavadní čtyři střediska SÚS v Benešově, Kladně, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti do jedné organizace, která bude sídlit v budově krajského úřadu v Praze. Důvodem jsou úspory v administrativním aparátu. Kromě pracovníků SÚS budou muset své pracovní pozice opustit i někteří zaměstnanci krajského úřadu. Opoziční ODS toto rozhodnutí kritizuje.

„V současné době dochází k propouštění přibližně 45 procent stávajících zaměstnanců správ a údržeb, což je asi 70 lidí,“ uvedl náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD). Odcházejí podle něj zejména pracovníci v ekonomické sféře a oblasti správního rozhodování. „To znamená, že se v podstatě ruší správní cestmistři, kteří realizovali správní úkony, kdy se jednalo například o věcná břemena a podobně,“ připomněl. Jejich práce podle něj přejde na výrazně menší počet zaměstnanců.

Zaniknou i ředitelská místa

Spolu se sloučením středisek zanikla i čtyři ředitelská místa. „Ředitel je v současné době jeden, který je pouze pověřen řízením celé organizace, a na konci března krajská rada rozhodne, jakým způsobem se bude pokračovat dál,“ doplnil náměstek. Dispečinky v Benešově, Kladně, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti podle něj zůstanou zachovány, zastřešovat je bude jedna organizace.

Vedle pracovníků SÚS odcházejí také zaměstnanci krajského úřadu. Hejtman David Rath (ČSSD) počátkem prosince prohlásil, že z důvodu nutných úspor kraj propustí 75 ze 670 současných úředníků. Bez náhrady má být zrušeno například celé oddělení, které kontroluje rozpočty obcí, nebo oddělení koncepcí školství.