Bárta: Výběrové řízení na šéfa policie ruší volbu na politickou objednávku

Praha - Ministr dopravy Vít Bárta dnes v Otázkách Václava Moravce odmítl kritiku premiéra Petra Nečase na adresu způsobu, podle kterého bude zvolen policejní prezident. Ministerstvo vnitra počítá s vypsáním výběrového řízení, podle Nečase jde však o porušení služebního zákona a po šéfovi resortu Radku Johnovi požaduje, aby jej zrušil. Podle Bárty je však taková kritika motivována pouze obavami, že nejmenovaní politici ztratí možnost volbu policejního prezidenta ovlivnit podle svých potřeb.

Jak premiér uvedl v televizi Prima, je pro zrušení řízení. To je podle něj pouze zinscenovanou kulisou pro dosazení určitého člověka. Podle premiéra by bylo lepší, kdyby John vybral vlastního kandidáta, za kterého by se postavil. „Bylo by to čistější než dělat jakousi komedii nebo hru nebo vytvářet křoví pro takzvané výběrové řízení, kde ale všechny výhybky vlaku jsou nastaveny předem do jedné stanice,“ uvedl premiér.

Podle Nečase jsou kritéria výběru špatně nastavena. Například služební zákon podle něj říká, že policejní prezident má mít magisterský titul, výběrové řízení přitom specifikuje, jaký druh vzdělání má mít. „Proč někdo, kdo je strojní inženýr z vysoké vojenské školy, může být policejní prezidentem, a někdo, kdo má magistra v oblasti psychologie nebo speciální pedagogiky, policejním prezidentem být nemůže,“ uvedl. Znalost angličtiny má podle něj být výhodou, nikoli podmínkou výběru.

Nečas výběrovému řízení vytýká i jeho uspěchanost - na přihlášení a přípravu koncepce mají kandidáti fakticky pouze tři dny. Nejen o proceduře výběru nového policejního šéfa chce Nečas hovořit s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Zatím se podle Nečase nesešli kvůli Johnově zdravotní indispozici.

Co říká ministerstvo vnitra?

Zákon o služebním poměru předpokládá dvě možnosti obsazení postu policejního prezidenta. Ministr může do této funkce ustanovit příslušníka zařazeného do 11. tarifní třídy, v praxi jde výhradně o náměstky policejního prezidenta, uvedl úřad. „Tato možnost je pouze fakultativní. Služební funkcionář (v tomto případě ministr vnitra) takto může, ale nemusí postupovat,“ sdělilo ministerstvo.

Druhou možností je výběrové řízení, kam se mohou v první fázi přihlásit příslušníci bezpečnostních sborů v 10. tarifní třídě, kteří splňují další stanovené požadavky. O výběru má v prvním případně rozhodnout poradní a v druhém výběrová komise. Personální složení obou je totožné. „Jednání poradní a výběrové komise bude zahájeno dne 18. ledna 2011,“ uvedl úřad.

Bárta: Kdosi má obavu, že nebude mít proces pod kontrolou

Jak Bárta konstatoval, je pravdou, že pro výběr policejního prezidenta platí odlišná pravidla. V prvním kole výběrového řízení mají na uvolněné místo prioritně právo bezprostřední podřízení policejního prezidenta. Podle ministra dopravy má však veškerá kritika jiné pozadí.

„Zásadní problém je, že ještě nikdy tady neprobíhalo oficiální transparentní výběrové řízení. Celou věc považuji jen za obavu kohosi, že když bude veřejně nějaká komise o něčem debatovat a rozhodovat a když to bude otevřený proces, tak že ten proces někdo nemá pod kontrolou. To je celá podstata diskuse,“ uvedl Bárta.

Langer je vlivná osoba vnitra

Ministr dopravy a spolustraník ministra vnitra také zopakoval ostrou kritiku, podle níž se exministr vnitra Ivan Langer stále snaží prosazovat na vnitru svůj vliv. „Ivan Langer se neskrývá s tím, že konzultuje volbu policejního prezidenta s panem premiérem. Ivan Langer se nijak neskrývá s tím, že má dobré vztahy s celým svým bývalým týmem do kterého mimo jiné patří první náměstek ministra vnitra pan Salivar. Ivan Langer se nijak neskrývá s tím, že v policii má řadu lidí, které tam sám povýšil, mimo jiné pana Bílka, za jehož kariérou je jednoznačně podepsán,“ upozornil Bárta.

Ivan Bílek je dnes pravděpodobným kandidátem na policejního prezidenta s podporou Občanské demokratické strany. Nyní zastává post zástupce policejního prezidenta. Věci veřejné na místo odstupvšího Oldřicha Martinů navrhují náměstka ministra vnitra a bývalého zástupce policejního prezidenta Viktora Čecha.

ABL prodá svou detektivní licenci

Bárta v Otázkách Václava Moravce rovněž odmítl kritiku občanských demokratů, že firma jeho bratra, bezpečnostní agentura ABL, ovlivňuje situaci v Policii České republiky. „Tyto spekulace ze strany ODS se ze zásady objevují v momentu, kdy se vede vážná diskuse o bezpečnosti, ať už to bylo v létě v kontextu diskuse o tom, kdo bude ministrem vnitra, tak nyní po půl roce mlčení ODS,“ konstatoval Bárta, zakladatel a někdejší vlastník ABL.

Bárta nicméně upozornil, že jeho bratr chystá prodej detektivní licence, a to proto, aby se společnost zbavila podezření, že pro tyto služby využívá policejních informací. „Jsem velmi vděčný svému bratrovi, který se snaží zachraňovat to, co z ABL zbývá pod tlakem neustálých mediálních výpadů, že se vzdá této podnikatelské aktivity. V současné době mě bratr informoval, že připravuje prodej, že prodává tuto divizi, což je pro mě to nejpodstatnější, jak definitivně ukončit jakékoli diskuse na toto téma,“ informoval Bárta. ABL licenci prodá v řádu týdnů.