Výsledky auditu odhalily rozkrádání v organizaci ministerstva vnitra

Praha - Ministerstvo vnitra už má výsledky auditu, který zkoumal hospodaření hasičů, policejního prezidia a Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV). Právě u třetí jmenované složky odhalil výrazná pochybení. S informací přišel server iHNed.cz. Podle zdroje informovaného o auditu byla řada zakázek zadána bez výběrových řízení, v některých případech byly oslovovány stále stejné firmy, které vlastnil jeden člověk. Ministerstvo výsledky vyhodnocuje. Pavel Novák z tiskového odboru úřadu řekl, že padnou i trestní oznámení.

Audit zkoumal hospodaření hasičského záchranného sboru, policejního prezidia a ZSMV, které spravuje majetek resortu v řádu mnoha miliard korun. Chyby se údajně objevily zejména v ZSMV. Hospodářské noviny už dříve upozornily na to, že obchodní ředitel ZSMV Ladislav Renč v práci na náklady úřadu soukromě podnikal a šéf autoprovozu Karel Kadeřábek byl pravomocně odsouzen za rozkrádání na tři roky do vězení. V úřadě zůstával zřejmě proto, že nadřízení od něj kupovali vyřazená služební auta za zlomek skutečné ceny.

Pavel Novák, tiskový odbor ministerstva vnitra:

„Mohu potvrdit, že v případě ZSMV se chystají trestní oznámení.“

Podle iHNed.cz auditoři z Ernst & Young například zjistili, že v poptávkových řízeních na rekonstrukce objektů, které úřad spravuje, jeho úředníci oslovovali stále stejný okruh firem, z nichž většinu vlastnil jediný člověk - Vladimír Kubeš z Chotěboře. Šlo například o dodávku interiéru Lovecké chaty na Tokáni za dva miliony korun, kdy byly osloveny firmy C.I.S., Trianon a VOK CZ, nebo o tři zakázky na rekonstrukci a vybavení hotelu Vltava za celkem 28 milionů korun.

Někteří zaměstnanci organizace přitom na nestandardní hospodaření upozorňovali. Audit zmiňuje případ, kdy ředitel odboru právních činností Ondřej Závodský tehdejšího ředitele ZSMV Milana Kocíka informoval o předražování nakupovaných náhradních dílů pro autoprovoz a na to, že se zřejmě kradou. Kocík pak odvolal Závodského z funkce.

Nový šéf ZSMV Tomáš Homola už dříve pro iHNed.cz uvedl, že jakmile dostane uvedený audit k dispozici, vyvodí z něho příslušné závěry. V prosinci byl odvolán obchodní ředitel Renč, který ve své kanceláři provozoval deset let soukromou živnost - přípravu veřejných zakázek.