NS potvrdil Vietnamcovi trest za pokus o vraždu samurajským mečem

Brno - Za pokus o vraždu krajana samurajským mečem si Vietnamec Tam Vo Minh s konečnou platností odpyká deset let ve vězení. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS), když odmítl Vietnamcovo dovolání. Bývalého provozovatele herny v Horšovském Týně na Domažlicku čeká po vykonání trestu vyhoštění z Česka. Motiv činu se nepodařilo objasnit.

Událost se podle pravomocného rozsudku stala předloni 26. prosince v pronajatém pokoji v Horšovském Týně, kde pachatel bydlel. Svého krajana udeřil několikrát silně mečem do hlavy. Po útoku vážně hrozilo, že muž vykrvácí. Měl zranění na hlavě, ale také přesekané šlachy a další rány na rukou, jimiž se snažil útok odvrátit. Přežil jen díky rychlému převozu do nemocnice.

Vietnamec u soudu prvního stupně řekl, že příčinou konfliktu byly dluhy. Napadenému, jenž prý pracoval hlavně jako vyděrač a vymahač, dlužil několik tisíc korun. Na splátku neměl, a tak poškozeného žádal, aby mu počkal. V osudný den za ním krajan přišel na ubytovnu. Přes ruku prý měl přehozenou bundu, ale obžalovaný viděl, že je v ní skrytý meč. Zbraň prý návštěvníkovi vytrhnul a začal s ním před sebou ze strachu mávat. Prý si nevšimnul, že návštěvníka mečem zasáhl. Později odsouzený připustil, že mohl oběť zranit.

Zcela odlišně událost popsal poškozený, který prý přišel na smluvenou návštěvu. Když vešel do pokoje, obžalovaný zhasl a po rozsvícení ho bez vysvětlení napadl. Popřel, že by mezi sebou měli jakékoliv finanční závazky. Soudy zcela neuvěřily ani jedné z verzí.