Soudci se brání dřívějšímu odchodu do důchodu

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) má v úmyslu snížit věkovou hranici soudců pro odchod do důchodu o pět let. V současnosti odcházejí soudci do důchodu v sedmdesáti letech. Návrh změny ještě vláda ani nedostala na stůl a už se proti němu soudci bouří. Jejich unie tvrdí, že vybrat část soudců, kteří skončí jen na základě svého věku, je diskriminační. Pokud návrh projde, Soudcovská unie se obrátí na ústavní instanci.

„Projde-li tento zákon, soudci si v každém případě budou stěžovat u Ústavního soudu (ÚS) a budou se snažit dosáhnout zrušení tohoto zákona,“ předeslal viceprezident unie Tomáš Mottl. V důsledku případné změny by z justice odešly stovky nejzkušenějších, kteří působí ve vedení soudů. Podle unie by to mohlo ještě víc zpomalit soudní řízení.

Ministr ale uklidňuje, že nic takového nehrozí. „Jsme schopni okamžitě na tato uvolněná místa nabrat nové, mladé právníky, kteří mají zkušenosti, působili v jiných právnických profesích,“ tvrdí Pospíšil a dodává prioritu, aby soudili lidé v nejproduktivnějším věku, kteří studovali už po roce 1989, znají cizí jazyky a mají zahraniční zkušenosti.

Ministr spravedlnosti chce při projednávání snížení hranice pro odchod do důchodu otevřít debatu o tom, zda by soudci neměli brát vyšší penze. Ve sněmovně návrh zřejmě projde, staví se za něj TOP 09 a s výhradami i Věci veřejné.

Podle opozice ministr riskuje, že protlačí změnu, kterou nakonec zruší Ústavní soud a rozpočet to bude stát jen další peníze za náhrady pro poškozené soudce. „Podle mého názoru by se soudci měli rozlišovat spíše podle kvality než podle věku,“ říká stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. Pokud by se soudci obrátili na Ústavní soud, nebylo by to poprvé. Naposled si stěžovali na snížení svých mezd, loni v září jim ÚS dal za pravdu. Podle něj se na soudcovské platy nesmí sáhnout, protože si soudci nemohou přivydělat jiným způsobem.

Ministerstvo spravedlnosti
Ministerstvo spravedlnosti