Schůzka John-Nečas: výběrové řízení na šéfa policie pokračuje

Praha - Výběrové řízení na policejního prezidenta bude pokračovat. Budou se jím zabývat i odborníci na legislativu, aby bylo výběrové řízení naprosto nezpochybnitelné. Po společné schůzce to prohlásili premiér Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Radek John (VV). V pondělí vypršel termín pro podávání přihlášek do výběrového řízení, kam se přihlásilo jedenáct lidí.

John přišel předsedu vlády přesvědčit, že hledání nového šéfa probíhá transparentně už teď. Nečas má přesto výhrady k trojici bodů - a to k legislativní čistotě výběru, k tomu jak moc do něj zasahují politici a k podmínkám vypsání výběrového řízení. Znovu se má výběr policejního prezidenta řešit už zítra, kdy se schází vláda. John také řekl, že výběr nástupce Oldřicha Martinů není pod časovým tlakem. Komise, která má nového policejního šéfa vybrat, by se měla sejít 18. ledna.

„Já jsem seznámil pana ministra vnitra se svými výhradami, obavami, námitkami, které se týkají legislativní čistoty celého procesu, obavami o zákonnost, politickou a procedurální průchodnost,“ uvedl premiér. Shodli se prý s Johnem, že se pokusí v následujícím období jakékoliv obavy eliminovat.


Do výběrového řízení, které Nečas kritizuje, se přihlásilo 11 lidí, šest z nich nesplňuje kritéria výběrového řízení. Zbylou pětici tvoří náměstek ministra vnitra Viktor Čech, náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek, šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Petr Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek.


Premiér v minulých dnech označil složení výběrové komise za „paskvil“ a „kočkopsa“, způsob výběru policejního prezidenta podle něho působí jako stafáž pro předem určeného kandidáta a zřejmě plně neodpovídá zákonu o služebním poměru. John to odmítá, z právního hlediska je podle něho vše v pořádku.

Bublan s Pecinou převzali jmenování do komise

Poslanci ČSSD Martin Pecina a František Bublan dnes na ministerstvu vnitra převzali jmenování do komise pro výběr policejního prezidenta. ČSSD dosud účast ve výběrové komisi odmítala. Podle Peciny zbývá ještě splnit jednu podmínku, aby se sociální demokraté zúčastnili i samotného výběrového řízení. „Chceme jasné slovo buď od premiéra, nebo od ministra, že nebude nikdo vybraného kandidáta zpochybňovat,“ uvedl Pecina.