Radní sv. Víta - katedrály všech, se sešli u korunovačních klenotů

Praha - Prezident, premiér, pražský arcibiskup a další držitelé klíčů od korunní komory si dnes dopoledne prohlédli místo uložení českých korunovačních klenotů. Na Pražském hradě se sešli na první schůzce Rady katedrály svatého Víta, která vznikla v rámci loňské dohody státu a církve o společné správě katedrály. Pražský arcibiskup Dominik Duka před slavnostním otevřením korunní komory v kapli svatého Václava připomněl, že chrám je symbolem církve, ale i české státnosti.

„Katedrála je každého občana, který si je vědom odpovědnosti k dějinám této země,“ řekl Duka. Držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů, tedy prezident, premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor Prahy, po Dukově krátkém proslovu postupně odemkli korunní komoru a společně do ní sestoupili.

Korunovační klenoty ale neviděli, protože zůstaly uložené ve svých schránkách. Za několik minut se vrátili a komoru opět zamkli. „Stáli jsme tam převážně v tichém úžasu a dívali se na klenotnici,“ popsal předseda Senátu Milan Štěch. České korunovační klenoty uvidí klíčníci zřejmě až v roce 2013, kdy se v obvyklém pětiletém intervalu znovu vystaví pro veřejnost.

Video Miroslava Němcová ve Studiu ČT24
video

Miroslava Němcová ve Studiu ČT24

Původní tradice klíčníků sahá až do patnáctého století

Ustavení rady bylo součástí dohody státu a církve o společné správě katedrály, kterou Klaus a arcibiskup Dominik Duka podepsali loni v květnu. Po loňských parlamentních a komunálních volbách se většina držitelů klíčů obměnila, do nejvyšších státních funkcí i vedení města nastoupily nové tváře.

Loňskou dohodou státu a církve skončil letitý spor o katedrálu svatého Víta. Katolická církev oznámila, že nebude pokračovat v soudních sporech o vlastnictví katedrály. Správa Pražského hradu podle dohody poskytla církvi, konkrétně Metropolitní kapitule sv. Víta, nemovitosti, které potřebuje pro užívání katedrály. Jde o dvě budovy v areálu Pražského hradu - Staré proboštství a Mladotův dům. Hrad nadále o tyto nemovitosti pečuje, hradí provoz budov i katedrály ze svého rozpočtu.

Držitelé klíčů dnes mluvili i o nových varhanech nebo o možném odlití tří zvonů, roztavených za první světové války. „Já bych si dovedl dobře představit, že by Praha třeba jeden zvon v částce kolem jednoho milionu profinancovala,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Rada katedrály sv. Víta
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24