Pecina s Bublanem kývli na účast v komisi, která vybere šéfa policie

Praha - Poslanci Martin Pecina a František Bublan z ČSSD převzali na ministerstvu vnitra jmenování do komise pro výběr policejního prezidenta. ČSSD dosud účast v komisi odmítala a kladla si podmínky, přičemž jedna je už podle Peciny splněna. ČSSD ještě chce jasné slovo od premiéra Petra Nečase (ODS) nebo ministra vnitra Radka Johna (VV), že nikdo nebude vybraného kandidáta zpochybňovat. Komise se má sejít 18. ledna. John se má kvůli komisi ještě dnes sejít s Nečasem.

Podle Peciny zbývá ještě splnit jednu podmínku, aby se sociální demokraté zúčastnili i samotného výběrového řízení. „Chceme jasné slovo buď od premiéra, nebo od ministra, že nebude nikdo vybraného kandidáta zpochybňovat,“ uvedl Pecina.

Ministerstvo už podle Peciny akceptovalo připomínku, že je třeba kvůli zákonnosti postupu nejprve jednat o dvou uchazečích o funkci policejního prezidenta, kteří jsou v jedenácté tarifní třídě, tedy o náměstkovi policejního prezidenta Ivanu Bílkovi a o náměstkovi ministra vnitra Viktoru Čechovi, pokud by byl přijat zpět do služebního poměru. Jestliže ani jeden z nich neuspěje, komise by potom vybírala ze tří přihlášených kandidátů, kteří jsou zařazeni v desáté třídě. „Platí to, že pokud budu splněny obě podmínky, tak se výběrového řízení budeme rádi účastnit, přičemž jednu podmínku považujeme za splněnou a tu druhou nikoliv,“ dodal Pecina.

František Bublan, ČSSD:

„Podle současného zákona by měl funkci policejního prezidenta dostat k nabídce někdo z náměstků, jako první budou tedy posuzováni dva z nich. V prvním kole může komise zaujmout pouze doporučující stanovisko, hlavní slovo bude mít ministr. Pokud nastane druhá fáze, výběrová komise by o kandidátech hlasovala.“

Nečas a John se v minulých dnech kvůli výběru nového policejního prezidenta dostali do sporu. Nečas má nového šéfa policie odsouhlasit. John chce na dnešním jednání obhajovat to, aby o policejním prezidentovi rozhodla poradní a výběrová komise. Premiér se naopak v neděli vyslovil pro zrušení řízení. Způsob výběru policejního prezidenta podle předsedy vlády působí jako stafáž pro předem určeného kandidáta.

Do výběrového řízení, které Nečas kritizuje, se přihlásilo 11 lidí, šest z nich nesplňuje kritéria výběrového řízení. Zbylou pětici tvoří kromě Čecha a Bílka šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Petr Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek.