Rychetský: Společnost tvořící hromadné seznamy je nezdravá

Praha – V seznamu soudců a státních zástupců s komunistickou minulostí se staly chyby. Mezi soudci s komunistickou minulostí se objevili nejméně čtyři, kteří ve straně nikdy nebyli. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil za to již potrestal své podřízené. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jednal ministr ukvapeně. Od soudců měl předem získat souhlas se zveřejněním hromadného seznamu s jejich jmény. Nedošlo by tak k žádným nedorozuměním. Rychetský se tvoření podobných seznamů obává – evokují mu samotnou komunistickou minulost.

Pospíšilovu aktivitu podle Rychetského většina předsedů soudů uvítala. „Odpadla jim nepříjemná úloha zjišťovat něco, co v řadě případů nevědí, práci za ně odvedl někdo jiný,“ míní Rychetský. Sám předseda Ústavního soudu se ale diví, kde se taková iniciativa vzala. „Nikdy jsem na ministerstvu nedostal informaci, že se tam takový seznam vede,“ podotkl Rychetský.

Soudy na žádost o sdělení údajů odpovídaly většinou odmítavě. „Náš senát porovnával dva ústavou chráněné zájmy, a to právo na informace a právo na ochranu osobních údajů, nakonec dal přednost prvnímu zájmu,“ řekl Rychetský, který sice považuje soudce za veřejného činitele, o jehož životě by veřejnost měla vědět, obává se ale vytváření hromadných seznamů. Společnost, která podobné seznamy vede, je podle něj nezdravá.

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu:

„Když slyším slovo “seznamy„, tak mě jímá dost nepříjemná reminiscence na minulost, o kterou se právě jedná.“

V seznamu se ale nakonec objevily chyby. Třeba soudce Vrchního soudu v Praze Vojtěch Trojánek, soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Miroslav Veselý, soudkyně Nejvyššího soudu v Brně Ivana Štenglová nebo soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Martina Vranská za sebou komunistickou minulost nemají, přesto se jejich jména na seznamu objevila. Podle Rychetského ministr postupoval ukvapeně. „Než jsem tak učinil já, každý ze soudců musel podepsat souhlas s obsahem textu a způsobem zveřejnění,“ podotkl Rychetský.

Nová „čistka“ v justici nepřichází v úvahu

Na seznamu bývalých komunistů je dnes po opravení chyb 614 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a 359 státních zástupců, tedy asi 30 procent. Platí přitom, že čím výše postavený soud v obecné soustavě soudů, tím více bývalých komunistů. Mezi soudci tak mohou aktivně působit i ti, kteří za minulého režimu poškodili nevinné obyvatele. „Vražda se promlčuje za dvacet let, nedovedu si představit, že by se nyní dělala nová čistka v justici,“ podotkl Rychetský k možnostem jejich potrestání.

Určitá omezení platí ale i pro soudce: Po uplynutí funkčního období funkcionářů soudní správy totiž není možné jejich opětovné jmenování do téže funkce. To říká novela zákona o soudech a soudcích stará několik let. „Je odpovědností těch, kteří mají kompetenci jmenovat soudní funkcionáře, aby při jmenování dali přednost soudcům, kteří dokázali, že jsou kvalitními soudci,“ prohlásil Rychetský.