Druhá vlna oblevy může rozvodnit západočeské řeky

Praha - Rozvodněné řeky sice pomalu ustupují, kvůli oblevě v příštích dnech ale meteorologové očekávají hlavně na západě Čech až 3. stupeň povodňové aktivity. Dnes dopoledne byla povodňová pohotovost pouze na Ohři u Loun, toky v povodí Berounky a dolního Labe vykazují poklesy. Aktuální stav hladin řek můžete sledovat na portálu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„V následujících dnech vzhledem k výraznému oteplení v kombinaci s vysokými srážkovými úhrny ve formě deště očekáváme zrychlené odtávání sněhové pokrývky, které způsobí výrazné vzestupy hladin toků, zejména na západě a jihozápadě Čech, s dosažením 2. a 3. stupně povodňové aktivity. Na ostatním území České republiky předpokládáme vzestupy toků až na úroveň 1. či 2. stupně,“ uvedl dnes ČHMÚ. Rozvodněné řeky se neočekávají jen v povodích Odry a Moravy.

Obleva v minulých dnech zvýšila hladiny řek na severu a západě České republiky, nyní už by měla stoupat jen Ohře. Povodňová bdělost je v současnosti na několika místech na Mži, Radbuze, Berounce, Ohři a Labi. V příštích dnech se rtuť teploměru ve dne vyšplhá až na osm stupňů, teploty nad nulou budou panovat i v noci. Navíc by mělo až do soboty pršet. Mírné ochlazení má přijít příští týden, teploty se však pod bod mrazu nejspíš nedostanou.

Tání vody ničí i veřejné osvětlení, Bošířany voda odřízla

Stoupání denních teplot přidělává práci správcům veřejného osvětlení, třeba Technickým službám v Hradci Králové hlásí v těchto dnech obyvatelé města jednu poruchu za druhou. Když totiž zamrzlá voda roztaje a steče hlouběji do země, může dojít ke zkratu již dříve narušeného kabelu. Další příčinou poruch osvětlení bývá z valné části i posypová sůl, díky jejímuž vlivu dojde k mezifázovému zkratu a tzv. výzbroj v osvětlení vyhoří.

Už tři dny je zatopená jediná příjezdová cesta do Bošířan na Sokolovsku. Zaplavilo ji vodní jezero z tajícího sněhu. Dobrovolní hasiči z Horního Slavkova se ho neúspěšně pokusili odčerpat. Výkon čerpadel nestačí na stále sílící přítok vody, včera a dnes se hasiči snaží vyhloubit odvodňovací strouhu, ta musí být až tři sta metrů dlouhá a místy i dva metry hluboká. Hlavně starší lidé jsou v Bošířanech v podstatě odříznuti od světa, podle slov starostky Horního Slavkova Jany Vildumetzové (ODS) je obec v případě zvyšování vody připravena zajistit přepravu za pomoci hasičů.

Vodohospodáři v Plzeňském kraji se připravují na další vlnu oblevy a srážek, v povodí Berounky upouštějí vodu z několika přehrad, aby vytvořili zásobní prostor pro velké množství vody. Na území, odkud stéká voda do největšího vodního díla kraje - přehrady Hracholusky, leží nyní v zásobách sněhu na ploše 1 600 kilometrů čtverečních na 90 milionů metrů krychlových vody.

Oprava osvětlení
Oprava osvětlení
Více fotek
  • Oprava osvětlení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2241/224035.jpg
  • Hasiči se snaží odstranit vodu ze zatopené silnice u Bošířan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2241/224039.jpg
  • Zaplavená cesta u Bošířan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2241/224037.jpg