Na Vysočině půjdou investice do železnice jen na Havlíčkobrodsku

Jihlava - Stát bude letos na Vysočině investovat do železnice jen na Havlíčkobrodsku. Připravují se tam dvě akce za 38 milionů korun. V Havlíčkově Brodě opraví hlučné kolejové brzdy a ve Světlé nad Sázavou bude postaven nový železniční most. Podle Jana Veselovského z plzeňské Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se vzhledem k úspornému programu vlády na dráze v kraji nedělaly velké investice ani v minulém roce. Plánuje se i revitalizace trati z Kostelce do Slavonic s náklady kolem 850 milionů korun.

V dlouhodobém výhledu Státního fondu dopravní infrastruktury je zařazena revitalizace vlakové trati z Kostelce u Jihlavy přes Telč do jihočeských Slavonic. Posouvá se však termín zahájení. Zatímco dříve se zvažovalo na přelomu letošního a příštího roku, nyní chce SŽDC s modernizací této tratě začít koncem roku 2012 a dokončení je uvažováno až v roce 2014.

U této trati se léta mluví také o obnově chybějícího úseku kolejí přes hranice do rakouské obce Fratres. Podle Veselovského proběhlo kvůli trati několik jednání s Rakušany. Na obnovení dráhy podle něj měli zájem představitelé Dolních Rakous, ale ze strany spolkového ministerstva dopravy a vedení rakouských drah (ÖBB) se celá akce jevila jako neekonomická. Revitalizace trati z Kostelce do Slavonic podle Veselovského na rozhodnutí rakouské strany nezávisí.

V minulém roce přibyla u vlakových přejezdů v kraji dvě zabezpečovací zařízení dohromady za 18 milionů korun, instalována byla v Jihlavě a na trati z Havlíčkova Brodu do Pardubic. Na některých místech byl opraven kolejový svršek, což umožnilo zrychlení jízdy a zvýšení bezpečnosti železničního provozu. Tyto akce stály 60 milionů.