V Senátu lze podepsat kondolenční listiny k úmrtí Dienstbiera

Praha - Lidé mohou od dnešního dopoledne podepisovat v Senátu kondolenční listiny, v nichž vyjadřují svou soustrast s úmrtím Jiřího Dienstbiera. Disident, novinář, první polistopadový ministr zahraničí a senátor za ČSSD zemřel po delší nemoci v sobotu ve věku 73 let. Poslední rozloučení se v Senátu uskuteční tento pátek. S předstihem se na kondolenční listiny podepsali velvyslanci působící v Praze během úterního setkání s předsedou horní komory Milanem Štěchem. Jako první se dnes podepsal ředitel kanceláře Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Praze Peter Barton.

Soustrast s úmrtím Jiřího Dienstbiera obyvatelům České republiky vyjádřila jménem prezidenta Baracka Obamy i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na Dienstbiera se podle ní bude vzpomínat jako na talentovaného novináře, odvážného disidenta a obhájce lidské důstojnosti a svobody. „Moje myšlenky a modlitby jsou s jeho manželkou Jiřinou a jeho třemi dětmi,“ podotkla americká ministryně.

Hilary Clintonová o Dienstbierovi

„Dientsbierova odvaha a vize byly klíčové v sametové revoluci, která Československu přinesla svobodu po 41 letech komunistické vlády. Se svým německým protějškem Hansem-Dietrichem Genscherem doslova přestřihli ostnatý drát železné opony, který odděloval Československo od Západu.“


Kondolenční listiny jsou připraveny v recepci u vchodu z Valdštejnského náměstí. Svou soustrast budou moci lidé svými podpisy vyjádřit dnes a ve čtvrtek od 09:00 do 17:00, v pátek od 08:30 do 10:30. O pátečním poledni začne v Hlavním sále Valdštejnského paláce poslední rozloučení s mužem, jenž je neodmyslitelně spjat se stržením železné opony mezi Východem a Západem.


Jeden z prvních signatářů Charty 77 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných vězněn komunistickým režimem za „podvracení republiky“. Předtím byl v roce 1968 jako politicky nespolehlivý vyhozen ze zaměstnání i z KSČ. Jako jeden z mála Čechů se prosadil v mezinárodní politice, tři roky působil jako zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii.

Podepisování kondolenčních listin
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24