Besser a církve podepsali zmrazení peněz na mzdy duchovních

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) dnes podepsal se zástupci církví dohodu, že stát do roku 2014 nebude navyšovat objem peněz na platy duchovních. Církve a náboženské společnosti nedostanou ročně více než zhruba 1,25 miliardy korun na platy duchovních, jejichž počet se rok od roku zvyšuje. Podle dohody ale zároveň stát nebude duchovním snižovat mzdy jako jiným státním zaměstnancům. Právně nezávaznou deklaraci podepsal ministr kultury s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem, zástupci Federace židovských obcí a dalších církví.

„Tato dohoda je odpovědí na současnou ekonomickou situaci, kdy i církve a náboženské společnosti chápou potřebu úsporných opatření a současně dávají touto dohodou vládě možnost zodpovědně sestavovat rozpočet po dobu jejího úřadu,“ uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Dohoda je podle něj pro církve také výzvou k hospodárnosti, ať už se to týká počtu pracovních sil nebo způsobu jejich hodnocení podle schopností a kvality: „Současně lze říci, že tato dohoda souvisí s přípravou dalších jednání, která jsou v tomto roce mezi církvemi a státem na obzoru.“

„Je to sice zmrazení, ale je to velice rozumná dohoda pro všechny strany,“ řekl tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Podle něj se vypočítalo určité status quo k říjnu 2010, kolik tehdy bylo duchovních a kolik na ně přispíval stát. Takto se to zmrazí minimálně do předpokládaného konce mandátu nynější vlády, tedy do roku 2014.

Katoličtí kněží mají průměrný plat 16 tisíc korun měsíčně

Podle aktuálních údajů ministerstva kultury vyplácel stát za prvních deset měsíců roku 2010 peníze na mzdy 4 892 duchovním z dvacítky různých církví a náboženských společností. Nejvíce duchovních zaměstnává katolická církev, téměř 3 100, počet duchovních ale ročně vzrůstá postupně u všech církví. Například Českobratrská církev evangelická měla v roce 2005 celkem 229 duchovních, v roce 2009 jich bylo 250. Církev bratrská počítala v roce 2005 s 90 duchovními, v roce 2009 jich měla 111.

Mzdy duchovních nejsou nijak vysoké. Například katoličtí kněží mají průměrný plat 16 tisíc korun měsíčně, nástupní plat mladých vysokoškolsky vzdělaných kněží činí 11 tisíc korun.