Za výbuch parovodu jsou stíháni tři muži

České Budějovice - Tři muže obvinila policie kvůli výbuchu parovodu v Českých Budějovicích v srpnu 2009. Za obecné ohrožení jim hrozí až tříletý trest. Exploze stlačené páry tehdy poničila desítky zaparkovaných aut a okolní domy, jen náhodou padající kamení a unikající pára nezasáhly děti z blízké školky, které se v tu chvíli chystaly jít na zahradu. Ta byla po výbuchu celá zasypaná asfaltem a kamením.

Vyšetřování trvalo neobvykle dlouho, podle policie bylo třeba vypracovat hned několik znaleckých posudků. Kdy se případ dostane k soudu, zatím není jasné. „Policejní komisař zahájil v těchto dnech trestní stíhání tří zaměstnanců jedné českobudějovické společnosti, a to pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení,“ řekla ČT policejní mluvčí Regina Tupá. Podle dostupných informací jde o zaměstnance, případně bývalé zaměstnance Teplárny České Budějovice, kteří parovod opravovali a napouštěli.

Parovod explodoval v srpnu 2009 poté, co byl po opravách opětovně napojen. Tlakem bylo vymrštěno ocelové koleno o průměru půl metru a délce asi tři metry. Výbuch poškodil 41 aut, fasády tří domů a dvě osoby lehce zranil. Vše ale mohlo skončit i tragédií. Děti z blízké školky se zrovna chystaly jít na zahradu, naštěstí se ale o několik minut zpozdily. „V tu chvíli stál Pán Bůh nad Budějovicemi, ty děti byly skutečně připravené za dveřmi a chystaly se na zahradu vejít,“ vzpomínala ředitelka školky Věra Brožová.

Škoda dosáhla čtyř milionů korun, původně se odhadovala dokonce na devět milionů. „Domníváme se, že mohlo dojít k pochybením při technologických postupech při opravách parovodu,“ řekla policejní mluvčí Regina Tupá.