Danylyšyn je už na svobodě

Praha - Ukrajinský exministr Bohdan Danylyšyn, který v ČR získal politický azyl, byl dnes odpoledne propuštěn z pražské vazební věznice na Pankráci. Příkaz vydalo Městské státní zastupitelství v Praze. Jeho mluvčí Štěpánka Zenklová řekla, že poté, co dostal azyl, státní zástupkyně podá Městskému soudu v Praze návrh na vyslovení nepřípustnosti vydání muže na Ukrajinu. Muž doma čelí obvinění ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek. Při odchodu z vazby řekl, že nyní chce žít v Česku.

Danylyšyn vinu odmítá a hovoří o politickém pozadí případu. Stíháni jsou i někteří další členové někdejší vlády Julije Tymošenkové. Před časem byl někdejší ministr zadržen v Česku na základě mezinárodního zatykače a od té doby pobýval v předběžné vazbě. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) uvedl, že kauza kolem Danylyšyna může mít politické pozadí. Obává se proto, že by jeho kauzu nemusely ukrajinské úřady projednat spravedlivě. Zároveň prý doufá, že kauza vztahy mezi Prahou a Kyjevem nezhorší. Ukrajinská generální prokuratura totiž dnes oznámila, že bude trvat na Danylyšynově vydání. Česko přitom už řadu měsíců nemá v Kyjevě velvyslance a vztahy obou zemí po dnešním rozhodnutí zřejmě ještě více ochladnou.


Video Reportáž Pavly Sedliské a Josefa Pazderky
video

Reportáž Pavly Sedliské a Josefa Pazderky

Danylyšyn exkluzivně pro ČT24:

"Mé obvinění je zcela nepodložené, úřady neprokázaly, že jsem porušil zákon. Dělal jsem vše pro to, aby ministerstvo ekonomiky jednalo v rámci existujícího zákonodárství. Akce, které nyní podnikají ukrajinské úřady, jsou nepodložené.

Ministerstvo ekonomiky nebylo organizátorem nákupu (palivo pro ministerstvo obrany), dělal to objednavatel, tedy ministerstvo obrany nebo letiště Borispol. Kromě toho jsme nemohli mít vliv ani na cenu zboží apod. Ministerstvo ekonomiky prostě dostávalo dokumenty, kde bylo obsaženo potvrzení rozhodnutí výboru pro tendr. Tyto dokumenty svědčily o tom, že byl zvolen nějaký dodavatel a že ministerstvo obrany s ním již provedlo vyjednávání. Já jsem žádný vliv na něco takého už nemohl mít.

Na Ukrajině se dělá vše pro to, aby opozice neexistovala a aby se jí neposkytla možnost ovlivnit veřejné mínění."


Ukrajinský exministr děkuje Česku

Danylyšyn po propuštění uvedl, že děkuje české vládě za postup v jeho případu. „Je vidět, že si Česká republika jako členská země EU váží principů svobody a demokracie. Chtěl bych totéž říct o Ukrajině, bohužel nemohu,“ prohlásil. „Hodlám žít na území České republiky, adaptovat se na českou společnost. Vývoj na Ukrajině budu sledovat,“ dodal.

Zatímco zástupci ukrajinské opozice české rozhodnutí o azylu uvítali, ministerstvo zahraničí Ukrajiny vyjádřilo nad českým postupem rozpaky. Místopředseda parlamentní frakce opozičního Bloku Andrij Škyl na adresu Prahy prohlásil, že poskytnutí azylu exministrovi je potvrzením faktu, že Česko uznává existenci politických represí proti ukrajinské opozici.

Reakce na Danylyšynův azyl

0Podle šéfky ukrajinské opozice Julije Tymošenkové Evropa uznala, že na Ukrajině se právo uplatňuje selektivně, aby se mohla pronásledovat politická opozice.

Oficiální Kyjev se zatím nevyjádřil, prý čeká, až bude z Prahy formálně uvědoměn. Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle ředitele tiskového oddělení Olega Vološina doufá, že „Česko jim o Danylyšynovi řekne pravdu“ a že se od českých soudních orgánů o poskytnutí azylu dozvědí. Dnes to údajně ještě oficiálně ministerstvo nevědělo.

Muže česká policie zadržela 18. října, o dva dny později jej městský soud poslal do předběžné vazby. Danylyšyn si proti tomu podal stížnost a zároveň opakovaně požádal o propuštění z vazby na kauci. Soudy mu ani v jednom nevyhověly.

Mluvčí české kriminální policie Pavla Kopecká již dříve s odvoláním na údaje ukrajinské strany uvedla, že je podezřelý z toho, že v roce 2007 zvýhodnil firmu, která dodávala státu maziva a paliva. Podle ukrajinského tisku jde v případu o dojednávání zakázek na nákup paliva pro ministerstvo obrany a rovněž o podezřelý kontrakt na výstavbu parkovišť na kyjevském mezinárodním letišti Borispol.

Danylyšyn působil ve vládě Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího loňského pádu. Na Ukrajině ho viní ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionů korun).

Ukrajinská opozice označuje kriminalizaci Danylyšynova ministerského působení za projev politického pronásledování, jemuž chce nynější vláda prezidenta Viktora Janukovyče vystavit vlivné reprezentanty opozice. Janukovyč v minulosti už mnohokrát označil vládu Tymošenkové za zkorumpovanou a obvinil ji, že na Ukrajině rozkradla miliony. Tymošenková a její stoupenci naopak tvrdí, že všechna obvinění jsou součástí politické perzekuce ze strany nové vlády.

Julija Tymošenková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24