Úřednice dostala za neoprávněné vydávání řidičských průkazů podmínku

Jičín – Za neoprávněné vydávání řidičských průkazů potrestal okresní soud bývalou úřednici podmínečným trestem šesti měsíců se zkušební dobou na dva roky. Podle soudu šlo o nedbalost, verdikt už je pravomocný, protože se ani jedna strana neodvolala. Případem se zabývala i protikorupční policie, přijímání úplatků ale nikdo neprokázal.  

„Od 15. srpna 2008 do 9. října 2009 ve 144 případech neoprávněně udělovala řidičská oprávnění a vydávala řidičské průkazy cizincům převážně německé státní příslušnosti,“ uvedl vloni k případu mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.   

Podle policie bylo chybou, že si úřednice nezjistila předepsanou dobu přechodného pobytu žadatelů, která je podle zákona minimálně 185 dnů. Část cizinců, kterým průkaz vydala, totiž neměla v Česku hlášený pobyt vůbec, dalších asi 70 žadatelů nesplňovalo předepsanou délku pobytu. Pro řidičák si do Jičína jezdili s oblibou němečtí řidiči, kterým byl v jejich zemi vysloven zákaz řízení.     

Na chybný postup úřadu upozornila předloni na podzim německá policie, když kontrolovala řidiče, kterému byl v Německu vysloven zákaz řízení a který se prokazoval řidičákem právě z Jičína. Když aféra přes české ministerstvo dopravy doputovala na jičínskou radnici, vedení úřadu dalo výpověď jak referentce, tak i jejímu přímému nadřízenému, vedoucímu oddělení dopravně-správních agend. Podle starosty města Martina Puše (ODS) byly na celém úřadu posíleny kontroly, agendu řidičských průkazů mají na starosti dvě nové pracovnice a nový je i vedoucí oddělení. K podobné chybě už by tak nemělo dojít.