Šest krajských ředitelů ŘSD končí, prý stavěli draze

Praha – Ředitelství silnic a dálnic vyměnilo šest krajských ředitelů, změna se týká Brna, Karlových Varů, Chomutova, Hradce Králové, Olomouce a Ostravy. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) prý ví, že tento krok vyvolá velkou míru nenávisti a kritiky, personální výměna prý ale byla jediným možným řešením, jak získat kontrolu nad děním v této příspěvkové organizaci. Nové šéfy ale čeká v čele úřadů i novinka. Na rozdíl od minulých let se jim například výrazně omezila podpisová práva.

„Po mé pravici vidíte několik tváří, na které si ani moucha nesedne, a mým cílem je, aby tato partička řezníků vyrazila do terénu,“ řekl na tiskové konferenci Bárta. Ministr kritizoval předchozí fungování ŘSD ve zmiňovaných regionech, prý se tam stavělo příliš draze a nekvalitně, což bylo vidět hlavně na příkladu Ústeckého kraje. Bárta se v minulosti opřel zejména do ředitele chomutovské správy Renného Komínka, kterého ŘSD odvolalo v polovině ledna. Jeho i další manažery ŘSD v Ústeckém kraji Bárta obvinil z napojení na kmotry ODS a ČSSD, kteří prý kryjí nelegální činnost stavebních firem. 

Novým šéfem brněnského závodu se stal Zdeněk Pánek, správu Karlovy Vary povede Pavel Rödl, v Chomutově bude šéfovat Milan Dundr, v Hradci Králové Pavel Tichý, v Olomouci Martin Smolka a správu Ostrava nově bude řídit Pavel Velička.

Video Tisková konference k odvolání šesti krajských ředitelů
video

Tisková konference k odvolání šesti krajských ředitelů

Při výběru vhodných lidí na post ředitelů krajských správ podle ministerstva hrála roli především bezúhonnost kandidátů. „Na trhu práce jsou bezesporu lidé, kteří mají větší znalosti z oblasti výstavby liniových staveb, ale u kterých existuje handicap vycházející z toho, že mají blízko k prostředí, kde chceme dělat zásadní změny,“ řekl Bárta, podle kterého mohou noví ředitelé kompenzovat případné nedostatky vhodným výběrem spolupracovníků.   

Vedle šesti nových ředitelů vzešlo z výběrového řízení také několik vhodných kandidátů na nižší manažerské pozice v jednotlivých krajských správách. S těmito uchazeči prý bude ŘSD dál jednat.