John předal Nečasovi svou rezignaci

Praha - Předseda VV Radek John předal dnes premiéru Petru Nečasovi (ODS) rezignaci na post vicepremiéra. Předseda vlády ji přijal. John svůj odchod oznámil minulou středu. Z vlády prý necítil dostatečnou podporu pro boj proti korupci a s Nečasem se neshodl na personálním obsazení týmu svých spolupracovníků. John vládu opustí až ve chvíli, kdy demisi přijme prezident Václav Klaus. Ten je do čtvrtka na státní návštěvě v Ázerbájdžánu. O dalším osudu a podobě vlády budou koaliční lídři jednat ve středu poté, co se sejde vláda.

Premiér byl minulý týden na operaci oka a v pondělí na návštěvě v Polsku, oficiální předání demise se proto zpozdilo.

„Mé dojmy? Udělám vše pro to, abych byl předsedou Věcí veřejných,“ prohlásil krátce po předání rezignace John s tím, že odjíždí na mítink strany do Pardubic. Volba lídra nejmenší vládní strany se uskuteční mezi 19. a 23. květnem a John by rád svůj post obhájil. Johnův spolustraník Vít Bárta už dříve řekl, že do boje o předsedu nezasáhne, i když to původně avizoval.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Podle Johna prezident Klaus jeho demisi přijme. „Teď se zabývám tím, aby lidé, kteří VV volili, věděli, že my jsme strana, která skutečně nechtěla krást, a my to dokážeme,“ prohlásil John. Zároveň se ohradil proti nařčení, že Věci veřejné měly profitovat z veřejných zakázek. Také zopakoval, že by z vlády měli odejít ministři financí Miroslav Kalousek (TOP 09), zemědělství Ivan Fuksa (ODS) a obrany Alexandr Vondra (ODS).

Podle Johna je ve hře i varianta, že VV ve vládě nebudou a kabinet ODS a TOP 09 budou pouze podporovat. Možností je podle něj ale i to, že VV naopak ve vládě budou mít důstojnou pozici. Na svém návratu do vlády prý John netrvá. Post vicepremiéra pro korupci „je zcela zesměšněný tím, že si člověk v tomto postu nemohl svůj tým vybrat“. „Stát se podnájemníkem nějaké jiné strany ve vládě nám nevyhovuje,“ řekl. Na tom, že John obsadí nově vytvořený post koordinátora boje s korupcí, se koaliční strany dohodly po dubnové vládní krizi, která vyústila v odchod Johna z postu ministra vnitra.

Nečas písemně oznámil, že demisi „převzal“ a že ji „v nejbližší možné době“ předá prezidentovi. Na setrvávání VV ve vládní koalici se podle premiéra Johnovou rezignací nic nemění. „Konstatuji, že koaliční smlouva trvá,“ uvedl premiér.

ČSSD chce odchod i Jankovského a Dobeše

K tomu, aby zbylé ministry za VV odvolal z kabinetu, dnes Nečase vyzvali i opoziční sociální demokraté. Politici VV jsou podle ČSSD zkompromitovaní a nedůvěryhodní a nemohou mít nadále podíl na řízení země. Vláda by podle nich měla také posoudit, zda působení VV je v souladu se zákonem.

Věci veřejné, ale i ODS, však zatím chtějí pokračovat ve vládní spolupráci a přípravě reforem, o osudu kabinetu se zřejmě rozhodne až při červnovém hlasování o reformních zákonech, které vláda spojí s hlasováním o důvěře. John novinářům řekl, že VV v červnu nepodpoří vládu, pokud neodejdou ministři spojení s korupčními skandály. Nebude jim to ale prý překážet v tom, aby do hlasování o kabinetu se svými partnery jednaly o reformách. Místopředseda ODS Pavel Drobil ale naopak zdůraznil, že pro ODS je klíčový postoj VV k reformám. Bez jejich schválení prý ODS nechce dělat personální změny ve vládě. Podle informací z poslaneckého klubu ODS by se jednání o vládních reformních zákonech mohlo odehrávat i na mimořádných schůzích sněmovny a mohlo by se protáhnout až do konce srpna.