Česko pošle do Mongolska 4 koně Převalského

Praha - V polovině června česká armáda přepraví do západního Mongolska tři klisny a jednoho hřebce koně Převalského. Projekt za statisíce korun organizuje pražská zoologická zahrada. Zvířata, která jsou nyní v chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově na Benešovsku, mají oživit nejmenší ze tří nově sestavených mongolských stád. Do vlasti jejich předků koně přepraví 14. června vojenský dopravní letoun CASA z pražských Kbel. Více informací zveřejnila zoo na svém Facebooku.

Ve volné přírodě byl kůň Převalského - poslední divoký kůň vůbec - vyhuben před čtyřiceti lety. Přežil pouze v lidské péči, Zoo Praha na tom má velký podíl, od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. „Nyní jde o historicky první český transport koní Převalského do Mongolska,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel zoo Miroslav Bobek.

Čtyři koně z českých chovů se sice do Mongolska už před lety vrátili, ale v režii zahraničních zoologických zahrad. Projekt organizovaný u příležitosti 80. výročí založení pražské zoologické zahrady nabývá podle Bobka na významu tím, že v posledních letech transporty zvířat do volné přírody ustaly, přestože jsou pro posílení stávajících populací potřebné.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Zvířata oživí nejmenší ze tří populací koně Převalského v Mongolsku. Stádo žijící v rezervaci Khomiin Tal čítá jen 24 jedinců, z nichž pět se narodilo tam. Zbytek dopravili do Mongolska Francouzi před šesti lety.

Do Mongolska odletí tříletý hřebec Matyáš narozený ve Slatiňanech, o rok starší klisna Lima též ze Slatiňan, Kordula narozená v roce 2006 v Praze a stejně stará klisna Cassovia z košické zoologické zahrady. Nyní je čtveřice v Dolním Dobřejově, kde si zvyká na větší prostory a učí se chodit do dvorů, kde budou koně v den transportu naloženi do beden. Ve stanici veterináři koně očkují a připravují jim kopyta.

Před transportem dostanou zvířata preparát na uklidnění. Nákladním autem pak chovatelé odvezou koně do Kbel, kde budou v bednách naloženi do letadla. V době letu, který je naplánován s mezipřistáními v Kazani a Novosibirsku, bude u zvířat veterinář a kurátor chovu. Díky otvorům v bednách bude možné koně během sedmnáctihodinové cesty krmit. Po přistání v Mongolsku bude zvířata ještě čekat jízda do rezervace terénním vozem v délce 250 kilometrů. Z toho posledních 50 kilometrů už bude v členitém terénu s písečnými přesypy. V Khomiin Talu pak stráví nějaký čas v karanténě.

Převoz bude podle zoo mimořádně náročný, nelze vyloučit komplikace, které by v krajním případě mohly vést i k úhynu některého z přepravovaných koní. Příchod čtveřice mladých a geneticky odlišných koní z Prahy je však pro pokračování populace v rezervaci zásadní. Zcela nepříbuzní koně výrazným způsobem zvýší genetickou variabilitu stáda i porodnost.

Kůň Převalského
Kůň Převalského
Více fotek
  • Kůň Převalského autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2596/259518.jpg
  • Kůň Převalského autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2595/259485.jpg