Pozitivem Hegerovy reformy je, že mohla být ještě horší, říká Rath

Praha – Navyšování poplatků a přímých plateb pacientů asi nejvíce překáží opozici ve zdravotnické reformě ministra Leoše Hegera (TOP 09). Zdražení poplatku za pobyt v nemocnici ze současných 60 korun na 100, nárůst přímých doplatků na léky a rozdělení péče na lacinější a dražší jmenoval jako největší problémy stínový ministr zdravotnictví ČSSD a hejtman Středočeského kraje David Rath. Na otázku, jaká vidí na reformě pozitiva, Rath ocenil především to, že se v reformě neobjevily mnohem horší věci, které se v ní objevit mohly.

„Ptáte-li se, co tam považujeme za dobré, tak snad to, že tam nejsou ještě horší věci. Zdražení nemuselo být na 100 korun (za pobyt v nemocnici), ale mohlo být na 200 korun, nebo třeba ministr avizoval, že se bude platit 200 korun u lékaře specialisty místo současných třiceti kroun…,“ řekl Rath ve Studiu ČT24 a ocenil také to, že v návrhu reformy se nehovoří o platbě za amalgámové plomby.

Původně měli za obyčejné amalgámové plomby platit pacienti sami. Koalice se ale nakonec dohodla, že zůstanou hrazeny z pojištění. Zákon počítá také s tím, že by se nově mělo platit 30 korun za celý recept, a ne za každou položku zvlášť. Léky pod 50 korun by si ale měli pacienti platit sami. Další tři reformní zákony hodlá Heger předložit vládě do konce června.