Gorilí rodinka v Praze se rozroste – Bikira je březí

Praha - Gorilí skupina v pražské zoologické zahradě se možná opět rozroste. Březí je šestnáctiletá Bikira, která přijela do zoo v listopadu, porodit by měla koncem roku. Zoo se tak může po Moje, Tatu a Kiburim těšit na čtvrté mládě. V Česku se gorily chovají od šedesátých let. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100 000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Bikiru, která ještě mládě nikdy neměla, nejprve nechtěly Kijivu, Kamba a Shinda přijmout. Po počátečních roztržkách ale Bikira do skupiny zapadla. Se samcem Richardem se od Silvestra pravidelně pářili. V dubnu si chovatelé začali myslet, že je březí – a jejich domněnku potvrdily tři těhotenské testy, jejichž výsledek byl vždy pozitivní.

„Březost Bikiry je pro nás velkou nadějí, že se dočkáme již čtvrtého gorilího mláděte. Vzhledem k tomu, že Bikira bude prvorodičkou, však musíme být připraveni i na komplikace,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „V naší skupině goril však měla možnost sledovat harmonickou péči o mláďata různých věkových kategorií, což jí – jak doufáme – v odchovu vlastního potomka velmi pomůže,“ dodal ředitel.

Březost u goril trvá 8,5 měsíce. Bikira by měla podle prvních odhadů porodit koncem tohoto roku.


Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. Nebyla vychována gorilami, nýbrž lidmi. V listopadu 1995 byla introdukovaná do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později – v listopadu 1998 – se přestěhovala do Belfastu, odkud v minulém roce přišla do Prahy. Po Kijivu, která porodila a odchovala již tři mláďata, by se zde mohla stát druhou matkou v pavilonu goril pražské zoo.

Moja
  • Moja zdroj: zoopraha.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1298/129732.jpg
  • Sameček Kiburi trávil narozeniny pod dohledem matky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2496/249523.jpg