Do vlády míří Peake, Šmerda odchází

Praha - Věci veřejné budou pokračovat v koaliční vládě. Jejich předseda Radek John novinářům řekl, že dodatek ke koaliční smlouvě bude podepsán dnes odpoledne na jednání K9. Uvedl také, že jeho strana získá v kabinetu pro své členy čtyři křesla. Vicepremiérkou a šéfkou legislativní rady vlády se podle něj stane první místopředsedkyně VV Karolína Peake. Ta ale slova předsedy mírní. Výsledek jednání bude podle Peake možné říct až po odpoledním jednání K9. Ministr dopravy Radek Šmerda se po dohodě s premiérem Petrem Nečasem rozhodl k 1. červenci rezignovat na funkci. Prezident Václav Klaus Šmerdovu demisi přijal. VV chtějí, aby funkci zastával člen jejich strany.

„Svoji práci dělal dobře a jeho odchodu je škoda,“ uvedl ke Šmerdovu odchodu premiér Nečas. Prezident Klaus k tomu řekl, že ho výsledek koaličních jednání nepřekvapuje. „Mne by ani nenapadlo toto zrovna nazývat krizí. Krizi jsem viděl v prosinci, ale dneska jsem krizi neviděl,“ poznamenal Klaus.

Šmerdu by mohl nahradit dosavadní náměstek Lukáš Hampl, který do VV nedávno vstoupil a o němž se intenzivně spekulovalo. John jej ale přímo nejmenoval. Uvedl jen, že dotyčný se ještě před schůzkou K9 separátně sejde s premiérem Nečasem, který má ve složení své vlády poslední slovo. „Musí mluvit s premiérem. Ještě je to věc prezidenta, takže by bylo nefér a nekorektní říct jméno. Ale my věříme, že je to jméno, na kterém bude panovat shoda,“ prohlásil předseda VV. ČTK pak přišla s informací, že Šmerdu nahradí pražský tajemník VV Pavel Dobeš. Definitivní slovo ale padne až po odpoledním jednání špiček koalice.

Podepsáním dodatku ke koaliční smlouvě do konce dnešního dne Věci veřejné podmiňovaly své další setrvání ve vládě. Kromě zajištění toho, aby ve vládě měly skutečně své čtyři zástupce, jak jim zaručuje koaliční smlouva, trvaly i na programové části dodatku.

Strany se v minulých dnech shodly na „99 procentech“ projednávaných programových bodů, v neděli se ale jednání zasekla na dalších požadavcích VV týkajících se peněz pro resorty školství a dopravy, kde hrozí výrazné škrty. TOP 09 a ODS o tom ale odmítly jednat a nabídly podepsání oné většiny domluvených věcí. Formální jednání se pak zasekla a situaci vedení ODS a VV řešily v sérii zákulisních schůzek a telefonních rozhovorů.