Delegace amerických kongresmanů je na návštěvě Prahy

Praha – Ve čtvrtek přijela do Prahy delegace amerických kongresmanů vedených zástupcem republikánské většiny ve sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym. V průběhu dopoledne se setkali s prezidentem Václavem Klausem, odpoledne jednali na ministerstvu zahraničních věcí. Kongresmani se dnes zůčastní konference věnované odkazu Ronalda Reagana. Na něm vystoupí i bývalá ministryně zahraničí Spojených států Condolleeza Riceová.

Převládajícími tématy rozhovorů byla energetická nezávislost a obchodní vztahy. Téma bezpečnosti bylo diskutováno pouze okrajově. Kevin McCarthy mimo jiné poděkoval České Republice za úzké vztahy se Spojenými státy a vyjádřil přání dále tuto těsnou spolupráci posílit k užitku obou zemí. Kongresmany zajímala například cesta českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga za povstaleckou vládou do Lybie a evropské postoje ke klíčovým bodům americké zahraniční politiky. Podle Karla Schwarzenberga se kongresmani vyptávali i na vztah ČR k sousedním zemím a Rusku.

Klaus: Česko-americké vztahy nemůže oslabit ani výměna vlád

Prezident Václav Klaus vyjádřil ve čtvrtek na recepci ke dni americké nezávislosti přesvědčení, že Ronald Reagan významně přispěl k pádu komunismu v Evropě a Česká republika na to nezapomíná. Vyjádřil ale i obavu, aby vítězství nad komunismem nebylo vnímáno jako konečné a pohodlné. Rovněž zdůraznil, že česko-americké partnerství nemohou oslabit ani výměny vlád obou zemí, které někdy vyústí v rozdílné priority. Prezident Klaus rovněž prohlásil, že si Reagan zaslouží mít v Praze svoji ulici.

Klaus od počátku své kariéry vyzdvihoval neústupný politický styl Ronalda Reagana a bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové vůči Sovětskému svazu, který byl podle něj klíčový v pádu komunismu ve střední Evropě. Pražští radní přitom již rozhodli, že po Reaganovi pojmenují část ulice v městské části Bubeneč, nedaleko od rezidence amerického velvyslance. Zbytek ulice se bude i nadále jmenovat Dr. Zikmunda Wintra, jak vyplývá z informací ČTK.

Členové sněmovny reprezentantů dnes zamíří na konferenci věnované odkazu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. Účast na ní přislíbila i bývalá ministryně zahraničí Bushovy vlády Condolleeza Riceová. Její projev odvysílá živě v půl jedné odpoledne ČT24. V podvečer pak mohou diváci sledovat i slavnostní odhalení názvu ulice Ronalda Reagana z Prahy 6. Obě akce probíhají v rámci stoletého výročí amerického prezidenta, který sehrál v osmdesátých letech zásadní roli v demokratizaci států východní Evropy.