Exekuce uměleckých děl kvůli kauze Diag Human neplatí

Praha – Rakouský soud vyhověl odvolání České republiky a zrušil exekuci tří zabavených obrazů a jedné sochy, která byla nařízena kvůli kauze Diag Human. České televizi to potvrdilo exkluzivně ministerstvo zdravotnictví. Umělecké předměty by se měly vrátit zpět Národní galerii. Pozice českého státu se tak významně zlepšila a argumentace soudu je dost přesvědčivá i pro budoucnost, věří právník resortu zdravotnictví Tomáš Sokol.

Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni, skončily koncem května v depozitním skladu soudu. Podle ministerstva zdravotnictví však soud po odvolání uznal argumenty české strany a umělecká díla z exekuce vyloučil. Vycházel přitom z Úmluvy OSN o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku, která sice zatím nenabyla účinnosti, ale v rámci obyčejového práva je pro státy závazná. Obrazy a plastika tak mají podle soudu imunitu výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji.

„Rakouský soud změnil původní rozhodnutí tak, že exekuce v této věci nebude prováděna, protože nebyla shledána zákonnou. V této chvíli je významně posílena pozice českého státu,“ domnívá se Sokol. Proti rozhodnutí je podle něj ještě možné podat odvolání, takže vzhledem k tomu, že nezná tamní spisy, zatím nechtěl říci, jestli si už stát bude moci převzít ty předměty, nebo zatím zůstanou v režimu zadržení.

Zástupce Diag Human Jan Kalvoda:

„Argument o údajné imunitě státního majetku jsme předpokládali. Soud obdrží znalecké vyjádření nejuznávanějších rakouských právních kapacit, které oprávněnost exekuce potvrzují.“

Rakušané nedávno nepravomocně uznaly nárok firmy Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. ČR se proti rozhodnutí odvolala. České obrazy a plastika ve Vídni nicméně skončily v depozitním skladu soudu, kde zůstanou do konečného verdiktu. Naopak dřívější pařížský verdikt se netýká konkrétních budov či uměleckých děl, ale směřuje obecně proti českému majetku. Ve Francii totiž podobně jako v Česku záleží především na samotných exekutorech, jaký majetek dlužníka vypátrají a posléze zabaví.

Advokát Tomáš Sokol
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24