Kluci a holky ve stejném stanu – poprvé oficiálně

Praha – Vyrazit pod stany nebo raději do chatiček? Některé děti se na tábor vydaly hned první den po vysvědčení. Letos je může po příjezdu čekat překvapení, poprvé totiž můžou oficiálně bydlet kluci i holky společně. Odrostlejší táborníci by společný stan či chatku zřejmě uvítali. Naopak menší děti o společné nocování příliš nestojí. Společné bydlení ale nebude běžné. Nová vyhláška umožňuje klukům a holkám bydlet pohromadě pouze ve výjimečných případech a se souhlasem rodičů.

„Problém to může být v momentě, kdy jsou děti vyššího věku než osm, devět let. Rodiče si řeknou: vždyť je to jedno, ať se učí žít s holkami nebo kluky. Ale ty děti už mají potřebu nějaké intimity,“ komentuje to dětská psycholožka Václava Masáková.

Organizátoři táborů chtějí společné nocování povolovat jen výjimečně. „Tahle výhoda tu pro nás bude v případě, že se jedná o sourozence,“ říká Petr Vaněk z Junáka, tedy svazu skautů a skautek. Uvážlivý bude i Pionýr. „Půjde o děti, které se dlouhodobě znají, nějaké kamarády od školky,“ uvedl Jakub Kořínek z České rady Pionýra.

Končí mytí v potoce

Kromě bydlení mohou táborníci letos poprvé mít také společné umývárny. Sprchovat se ale musí odděleně. Definitivně na táborech končí mytí jen v potoce, vyhláška nově nařizuje tekoucí vodu.

Dále má být na velkých táborech více toalet. Malým dětem pak vyhláška prodlužuje večerku a povoluje jim spát nahoře na palandách nikoliv od deseti, ale už od sedmi let.