Cizinecké policii po Husákovi šéfuje Milan Majer

Praha – Novým šéfem cizinecké policie se stal Milan Majer, který doposud vedl královéhradeckou cizineckou policii. Po skoro čtyřech měsících čekání tak nahradil ve funkci bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka, jehož si začátkem března vybral policejní prezident Petr Lessy jako náměstka pro vnější službu. Cizineckou policii tehdy vedl od května 2008.

Cizinecká policie v lednu prošla kvůli vládním úsporám rozsáhlou transformací. Ministerstvo vnitra zrušilo všech sedm oblastních ředitelství a místo nich na každém krajském policejním ředitelství vznikl odbor cizinecké policie, který zajišťuje většinu agendy. Podle dřívějších informací chtělo ministerstvo škrtnout 682 a převést 696 tabulkových míst. Úspory mají činit téměř 219 milionů korun ročně.

Do funkce Majera jmenoval k 1. červenci právě jeho bývalý šéf Husák, který rezignoval na post policejního prezidenta v březnu 2007. Média tehdy spekulovala, že se zapletl do případu uplácení při rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Podle policejní inspekce však Husák žádný trestný čin nespáchal. O rok dříve ho navíc novináři přistihli, jak jel po dálnici dvousetkilometrovou rychlostí.

Prioritou nového ředitele bude podle mluvčí cizinecké policie Kudláčkové udržení odborníků na cizineckou problematiku, prohloubení mezinárodní spolupráce, ale i vzdělávání policistů. Nový ředitel prý nechystá ani zásadní personální změny a chce se zaměřit i na ochranu vnější hranice schengenského prostoru.


Majer se narodil v roce 1968 v Brně, je ženatý a má dceru. Vystudoval Vysokou školu pedagogickou v Hradci Králové. U policie pracuje od roku 1990 a téměř celou dobu působil na oddělení cizinecké policie v Hradci Králové. Od roku 2007 se stal jejím oblastním ředitelem a od 1. ledna letošního roku působil ve stejném městě jako vedoucí odboru cizinecké policie na krajském ředitelství.