Hub letos roste velmi málo, ani mykologové nevědí proč

Praha – Letošní houbařská sezona je zatím velmi slabá, v lesích sice roste hodně druhů hub, ale jen v minimálním množství. Ani odborníci ovšem netuší, proč letos roste tak málo hub. „Důvody bych viděl ve vlivu počasí, které zřejmě v nějakém dlouhodobějším pohledu houbám tolik nevyhovuje,“ uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. V uplynulých týdnech se sice střídaly deštivé a teplejší dny, což růstu hub obvykle prospívá, houby však stále téměř nerostou. „Něco se jim v těch podmínkách, které je obklopují, stále nelíbí,“ míní Landa.

Pozorní houbaři, kteří projdou více lesů, však přesto mají šanci, že najdou osamělé hřiby i řadu dalších druhů hub. „Rostou i lišky a poměrně značné množství druhů holubinek, i když stejně jako u jiných hub jen po málo kusech. “Máme však málo žampionů a v lesech téměř nejsou bedly," podotkl mykolog. 

Rostou také muchomůrky – růžovka a šedivka; houbaři by si však měli dát pozor na jejich jedovaté druhy. „Roste zejména obvykle vzácná muchomůrka jarní i muchomůrka zelená. Z jedovatých hub můžeme najít i vláknice a závojenky,“ dodal Landa. Na rozdíl od minulých týdnů, kdy mykologové věštili brzký nástup hlavní houbařské sezony, jsou už teď ve svých předpovědích střízlivější.