Bárta chce kandidovat na šéfa poslaneckého klubu

Praha - Neformální lídr a zakladatel Věcí veřejných Vít Bárta bude zřejmě
kandidovat na předsedu poslaneckého klubu strany. Podle poslanců VV má Bárta velké šance funkci získat. Podpora Bárty v klubu ale není bezvýhradná a možná se mu postaví někteří protikandidáti.

Klíčová postava Věcí veřejných je v současné době pouze řadovým poslancem a ve vládě ani ve sněmovně nevykonává žádnou funkci. Bárta přitom čelí policejní žádosti o vydání k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Sněmovní mandátový a imunitní výbor by o ní měl jednat v úterý, tedy ve stejný den, kdy budou poslanci VV volit svého nového šéfa.

Budou hledat náhradu za Karolínu Peake, která se na začátku července stala vicepremiérkou a bude předsedat Legislativní radě vlády. Peake se o svém možném nástupci nechce vyjadřovat. „Co se týká poslaneckého klubu VV, nechci nikoho jmenovat jako svého nástupce či nástupkyni. Všichni členové klubu mají šanci,“ prohlásila pro server iDNES. Předseda VV Radek John, který je nyní také bez vládního a sněmovního angažmá, dal v médiích najevo, že o funkci předsedy klubu zájem nemá.

Několik poslanců VV dnes přiznalo, že vědí o Bártově kandidatuře a podporují ji. Zdůvodňují to většinou tím, že Bárta je výraznou postavou strany, zastupuje ji na klíčových schůzkách a měl by k tomu mít odpovídající funkci.

„Myslím si, že pan Bárta určitě kandidovat bude na tento post a bylo by to v podstatě jakési zoficiálnění jeho postavení v rámci poslaneckého klubu, protože jak víte, vzdal se kandidatury na předsedu a místopředsedu strany, ale je naším vyjednavačem a v této pozici bychom si ho rádi zanechali,“ upozornila místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová, která v minulosti kandidovala na pozici šéfky celé strany.

Jiří Štětina, poslanec a zdravotní expert VV:  „Kampaň, která byla kolem Bárty, byla velmi zkreslená. Z mého pohledu není vůbec nic proti ničemu, kdyby on kandidoval, ale rozhodně bych s tím problém neměl.“


V klubu ale zaznívají i hlasy proti zvolení Bárty do čela poslanců VV. „Já dám svůj hlas někomu jinému. Nejlépe bych si představoval Milana Šťovíčka jako předsedu klubu, ale zatím není jasné, zda by na to jako starosta Litvínova měl čas,“ prohlásil jeden z poslanců VV.

Kandidaturu na předsedu klubu zvažuje také ekonomický expert VV Radim Vysloužil. Kromě něj a Bárty se mluví o poslancích Viktoru Paggiovi či Janě Drastichové. Podle poslanců VV se bude o novém šéfovi klubu rozhodovat až na samotném jednání klubu.