Poslanci koalice podpořili zdravotnickou reformu

Praha - Sněmovna dnes navzdory odporu opozice podpořila několik zákonů, které jsou součástí zdravotnické reformy. V prvním čtení prošel návrh zákona o zdravotních službách, který vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů, dále návrh zákona o speciálních zdravotních službách zahrnující umělé oplodnění či sterilizaci, návrh zákona o záchranné službě a také novelu zákona o zdravotním pojištění. Opozice návrhy ostře kritizuje a odsuzuje celou koncepci reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Poslanci se dnes sešli mimořádně nejen kvůli vládní reformě zdravotnictví, ale také kvůli změnám v důchodech a novele v zákoníku práce.

Předloha upravuje práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotníků i pacientů. Nyní má pacient podle předkladatelů velmi omezená práva rozhodovat o tom, která péče mu má být poskytnuta. Nároky pacientů jsou podle současných zákonů navíc těžko vymahatelné. Návrh nahradí podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) zastaralé zákony o zdraví lidu a o zdravotní péči. 

Podle jeho stínového protějšku z ČSSD Davida Ratha však jde o návrh, který připravil už exministr Tomáš Julínek (ODS). Předloha podle Ratha chaoticky mění pojmy a povede k plýtvání. Rath zmínil, že ministerstvo povede registr lékařů, který už má lékařská komora. Dobrovolné kontroly kvality péče se podle něho stanou dobrým byznysem, přitom by je měl provádět stát. Naopak Heger návrh hájil. Podle něho se připravoval řadu let a byl podrobně diskutován a jeho různé verze byly přístupné na internetu. Výtky k předloze ale má i vládní ODS. Vadí jí například to, že ustanovení se mají vztahovat jen na nově vzniklá zdravotnická zařízení, a bude chtít změnu, aby byla platná všeobecně.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Podle související novely o zdravotním pojištění budou mít pojišťovny povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient také bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty. Předloha rovněž uvádí, že pacient má právo vybrat si variantu péče, pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

Nová pravidla pro sterilizaci i umělé oplodnění

Do druhého čtení míří také zákon o speciálních zdravotních službách, který mimo jiné upravuje umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. Vládní reformní návrh odolal žádostem opozice na zamítnutí už v prvním čtení a míří do výboru pro zdravotnictví.

Umělé oplodnění bude moci podle něj podstoupit žena nejvýše do 55 let. Anonymním dárcem bude moci být žena od 18 do 35 let a muži mezi 18 a 40 lety. Poskytovatelé asistované reprodukce už nebudou potřebovat k činnosti zvláštní schválení ministerstva zdravotnictví, jen oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Sterilizaci připouští předloha i z jiných než zdravotních důvodů, ale jen u žen starších 21 let na základě jejich žádosti. Sterilizaci nezletilých nebo nesvéprávných pacientů bude posuzovat odborná komise, bude nutný souhlas zákonného zástupce. Terapeuticky kastrovat budou lékaři moci muže staršího 25 let, který v minulosti spáchal násilný sexuální zločin nebo je sexuální deviant. V některých případech bude nutný souhlas odborné komise a soudu.

Video Vstup Olgy Málkové
video

Vstup Olgy Málkové

Záchranka musí přijet do 20 minut

Sněmovna dnes také podpořila návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut. Vládní reformní předloha stanoví povinnosti i pro nemocnice, do nichž záchranáři pacienty přepravují. Návrh míří k projednání výboru pro zdravotnictví, návrh na zamítnutí opozice nepodala.

Prodloužení doby příjezdu podle ministerstva zdravotnictví nezhorší dostupnost záchranné služby; jde prý o reálnou situaci. Příjezd do 15 minut nelze dodržet zhruba pro oblasti s 1,3 milionu obyvatel. Dvacetiminutová doba nebude stačit asi pro 200 000 lidí. Podle stínového ministra ČSSD Davida Ratha se ale situace zhorší a jde jen o úspory. Prodloužení doby kritizovala také Soňa Marková (KSČM), podle které se možná chystá prostor pro rušení nerentabilních stanovišť.

Záchranná služba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Reformy jsou pod tvrdou palbou opozice

Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém projevu vládu vyzval, aby odložila projednávání reformních návrhů a pokusila se najít širší politickou shodu: „Chtěl bych ještě jednou apelovat na členy vlády, aby zvážili metody, jakými prosazují nevratné a dlouholeté změny v klíčových systémech sociálního a zdravotního zabezpečení v naší zemi.“ Podle Kalouska ale nikdo nenavrhuje, aby sněmovna jako stádo tupých oslů zvedla ruku: „Všichni tady naopak navrhujeme, aby tyto předlohy prošly řádným prvním, druhým a třetím čtením.“ Premiér Petr Nečas v reakci na Sobotkova slova sněmovnu informoval, že se ve středu v poledne sejde s představiteli ČSSD a o reformách s nimi bude mluvit. Schůzky se zúčastní on a další dva ministři, za sociální demokracii mají přijít také tři její představitelé.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil o zdravotnické reformě:

„Prostřednictvím Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče se podávala spousta připomínek. Všude to naráželo na jediný fetiš, a to programové prohlášení. Programové prohlášení, které přijala vláda před devíti měsíci, není podle mě dogma a to by se mělo taky vyvíjet. My jsme naráželi na tenhle fetiš a ve své podstatě se našima připomínkami vůbec nikdo nezabýval.“


Novela zákoníku práce jde dál

Sněmovna dnes také přes nesouhlas opozice podpořila v prvním čtení vládní novelu zákoníku práce. Novela mění například odstupné při propuštění nebo opakované zaměstnávání na dobu určitou. Novelou se teď budou zabývat sněmovní výbory a závěrečné schvalování přijde na řadu na některé z dalších schůzí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Podle vládních poslanců mají změny vést k větší pružnosti pracovního trhu a mají motivovat firmy k vytváření pracovních míst. Odbory ale tyto změny kritizují, podle nich mohou být některé z nich dokonce protiústavní. Pokud je parlament definitivně schválí, chtějí usilovat o podání ústavní stížnosti. Dnes o zamítnutí novely usiloval poslanec KSČM Stanislav Grospič a k němu se připojila část sociálních demokratů.

Na řadě je důchodová reforma

Vládní reforma důchodů počítá s tím, že ve druhém pilíři si lidé budou moct na individuální účty u soukromých penzijních společností od roku 2013 převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Podle sociálních demokratů zatíží vyvedení peněz státní průběžný pilíř, systém nebude spravedlivý.

0Bohuslav Sobotka:

„Tady nejde o promyšlenou solidní skutečnou důchodovou reformu. Tady jde o to, uloupit peníze z průběžného důchodového systému. To je transakce, která je velmi nebezpečná pro stabilitu veřejných financí.“


Loterijní zákon a reklama v ČT se na dnešní program nedostaly

Poslanci na schůzi měli také schvalovat senátní novelu zákona o České televizi, která mění pravidla vysílání reklamy ve veřejnoprávní televizi. Podle komplexního pozměňovacího návrhu, který mají poslanci na stole, by reklama zůstala jen na programech ČT2 a ČT4. Během dnešního mimořádného jednání se však tento bod na program nedostal, zákonodárci by se jím tedy měli zabývat příště.

Stejný osud čeká i novelu loterijního zákona, kterou poslancům předložilo Hlavní město Praha a která má kromě jiného posílit práva obcí při povolování hracích automatů. Očekávalo se přitom, že ji poslanci na doporučení rozpočtového výboru zamítnou. Omezení hazardu i posílení práv obcí schválili již na červnové schůzi.