Počet dětí v babyboxech stagnuje, ukázala analýza

Praha - Počet dětí odložených do babyboxů se nijak rapidně nezvyšuje. Ukazuje to zatím jediná analýza, která se na četnost využívání vyhřívaných schránek zaměřila. Vypracovali ji analytici internetového portálu Demografie.info. Podle nich odložených dětí přibývá úměrně k počtu babyboxů. Analýza rovněž vyvrací další argumenty odpůrců, kteří tvrdí, že matky své děti odkládají více v letních měsících, nebo že se jejich počet zvyšuje přílišnou medializací.

Z analýzy serveru demografie.info, která je vůbec prvním dokumentem zabývajícím se počtem dětí ve schránkách, vyplývá, že nárůst dětí odložených do schránek nijak zásadně neroste. Naopak, jejich počet vzhledem k počtu vyhřívaných schránek stagnuje.

Podle analytiků serveru průměrná doba prvního využití babyboxu od svého otevření je zhruba rok a čtvrt, přičemž do výpočtu prý byly započítány pouze schránky, které již byly využity. „V letech 2008 a 2009 byla otevřena celá řada nových babyboxů, proto tak přesně vychází roky 2010 a 2011, kdy se objevila vlna odložených dětí,“ vysvětlil závěry analýzy Daniel Hůle.

Počet odložených dětí v babyboxu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Právě velký počet babyboxů je nyní jejich zakladateli Ludvíku Hessovi kritiky vyčítán. „Čím více bude babyboxů, tím více těch dětí v nich bude,“ prohlásil předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg. Koncem června se ke kritikům přidalo OSN. Jeho Výbor pro práva dítěte Česku doporučil, aby projekt babyboxů co nejdříve zrušilo. Porušuje prý pět článků Úmluvy o právech dítěte, včetně práva na život.

Hess se naopak brání s tím, že se jedná o nedorozumění a jeho projekt byl špatně pochopen. „Babyboxy nenastolují neblahý stav společnosti, ale pouze na něj reagují,“ zdůraznil zakladatel projektu. Ten nyní navíc usiluje o zřízení speciálního azylového domu. Do toho by mohly jít ženy, které chtějí své dítě odložit do schránky ze sociálních nebo finančních důvodů.

Analýza vyvrací i další argumenty kritiků. Například, že za odložené děti může medializace babyboxů, nebo že se jejich počet zvyšuje v letních měsících, protože v létě ženy častěji rodí kdekoliv mimo porodnici. „Ukázalo se, že počet dětí odkládaných v únoru nebo v prosinci je v podstatě srovnatelný s počtem dětí odkládaných v červnu a červenci,“ uvedl Hůla.

1Vyhřívané schránky pro nechtěné děti jsou nyní už ve všech krajích, celkem jich tedy funguje 44. Přitom do poloviny z nich dosud nikdo žádné dítě neodložil, naopak minimálně tři novorozence našli lékaři v Praze, Brně, Ostravě a Mladé Boleslavi.

Od června 2005, kdy byl v Praze-Hloubětíně zřízen první babybox, ve schránce skončilo 53 novorozenců. Zatím poslední případ se stal 8. července v Liberci, kam neznámá matka vložila zdravého chlapečka.