Rasmussenovi se nezamlouvá, kolik dává Česko na obranu

Praha - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen varoval Českou republiku před snižováním obranného rozpočtu. Podle něj může vést k celkovému snížení české účasti na činnosti aliance. Učinil to v dopise adresovaném premiérovi Petru Nečasovi, o kterém ve svém dnešním vydání informuje deník MF Dnes.

„Snižování obranného rozpočtu neznamená jen snižování vašich spojeneckých ambicí, ale může negativně ovlivnit i váš příspěvek alianci do společných operací. A právě toho se obávám,“ cituje Rasmussena list. Podle deníku strmý pokles výdajů na obranu dělá z Česka pomalu, ale jistě černého pasažéra v NATO, který se jen veze, aniž by nějak výrazněji
přispěl. A právě propad v rozpočtu české armády dosáhl takových rozměrů, že prý přiměl Rasmussena k reakci. „Redukce výdajů na armádu o 20 procent za poslední dva roky je důvodem k zamyšlení,“ píše dále Rasmussen, který podle MF Dnes apeluje na to, aby se Nečas osobně angažoval při stabilizaci českých výdajů na obranu. 

Podle expertů citovaných MF Dnes se tak snaží Česko upozornit, aby se snižováním výdajů nedostalo do situace, kdy veškeré peníze armáda takříkajíc „projí“ na platech pro vojáky. Jak dodává deník, to se stalo třeba Maďarsku nebo Slovensku, jejichž armády kvůli nedostatku peněz musely omezit i vojenská cvičení. Problém se ovšem začíná týkat téměř všech
evropských členů NATO, o čemž svědčí průběh operace v Libyi, kterou systematické škrtání vojenských rozpočtů také ohrožuje.

Kritikou tohoto stavu nešetří podle listu náměstek šéfa NATO Jiří Šedivý, podle kterého Česko rádo využívá výhod členství v alianci k své bezpečnosti, ale zároveň ho škrty v rozpočtu podkopává. Praha se prý jen spoléhá na záruky, které české obraně aliance dává.

Slíbená dvě procenta Česko na obranu nedává 

Česko se při vstupu do NATO zavázalo, že bude na obranu vynakládat dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Letos je to ale jen něco přes procento. Pokud škrty budou pokračovat, náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek soudí, že Česko bude muset své dnešní politicko-vojenské ambice přehodnotit, protože na ně nebude dostatek financí.