VZP zveřejní srovnání kvality péče v nemocnicích

Praha – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se chystá zveřejnit podrobné srovnání péče v jednotlivých nemocnicích. Nový systém KEP (klinicko-ekonomický profil) ukáže, jak jsou jednotlivé nemoci léčeny, za kolik a kde nemocnice dělají chyby. Podle Mladé fronty Dnes, která o tom dnes informuje, už dostaly nemocnice data k dispozici, aby se k nim mohly vyjádřit. Ministerstvo zdravotnictví plány VZP schvaluje, systém KEP je totiž šancí zrušit velké množství lůžek tam, kde to má smysl.

VZP si od nového systému slibuje mnohamilionové úspory, protože z tabulek například vyplývá, že řada pacientů zůstává v nemocnicích zbytečně. Pojišťovna má v plánu zveřejnit, jak nemocnice léčí nejčastější zákroky na každém oddělení. Například na chirurgii jde o operace žlučníku nebo kýly, na očním oddělení to je operace šedého zákalu.

Údaje v tabulkách jsou zatím anonymní. „Nejdřív jsme data rozeslali nemocnicím, aby věděly, jak na tom jsou ve srovnání s jinými, a měly šanci se k tomu vyjádřit. Pak to pošleme krajským úřadům a to už nebude anonymní,“ řekl deníku šéf VZP Pavel Horák. Podle něj se informace určitě dostanou i k pacientům.

Vedení nemocnic se zatím k celému systému staví zdrženlivě. „Pacientovi to nepomůže, jsou to zavádějící čísla a nejsem si jist, jestli ten systém umí odfiltrovat těžké případy nebo zohlednit výjimečnosti, které zkreslují výsledky,“ sdělil deníku šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Podle Horáka však systém i tyto věci dovede. Data prý vycházejí z toho, co nemocnice vykazují a žádají proplatit.