Klaus jmenoval 18 nových soudců, nyní je jich podle něj dost

Praha - Prezident Václav Klaus dnes jmenoval 18 nových soudců. Zdůraznil přitom, že tabulky určující počty soudců jsou nyní téměř naplněny, a jejich počet by se proto neměl dále zvyšovat. „Za své prezidentské konání jsem jmenoval 666 nových soudců, což je za osm a čtvrt roku velmi velké číslo a velmi výrazná obměna našeho soudcovského sboru,“ řekl Klaus při jmenování. 

Doufá prý, že se na něj nyní ministr spravedlnosti nebude rychle obracet s dalším jmenováním. „Dostali jsme se poprvé v historii k číslu, že chybí jeden jediný soudce do tabulkových počtů. Pevně věřím, že už to určitá stabilita našeho soudnictví bude,“ zdůraznil. Jmenování soudců by podle Klause nadále mělo odrážet jen přirozenou obměnu soudcovského stavu. Proti minulosti byl počet soudců, které vláda navrhla prezidentovi ke jmenování, znatelně nižší. Klaus rostoucí počet soudců dlouhodobě kritizoval. Rozhodnutí jmenovat soudce náleží právě hlavě státu.

Premiér Petr Nečas při vládním rozhodnutí o nových soudcích zdůraznil, že 12 z nich půjde do Ústeckého kraje, který je nejvíce přetížený. Počet soudců navržených ke jmenování vychází z dohody vlády a kanceláře prezidenta republiky. „Podle této dohody neproběhne jedno masové jmenování soudců, ale jmenování budou rozložena do několika vln,“ vysvětlila nedávno mluvčí ministerstva Tereza Palečková.