Řidiči kamionů uvěznění v Itálii marně čekají na návrat domů

Praha – Dva čeští řidiči kamionů uvěznění v Itálii za pašování lidí stále marně čekají na zlom ve svých případech. Miroslava Jarouška měli už koncem června podmínečně propustit, Jiří Novotný si má podle měsíc starého rozhodnutí zbytek trestu odpykat v tuzemské cele. Zatím se ale nic nestalo. Oba tvrdí, že jsou nevinní a stali se obětí organizovaného zločinu. Před dvěma lety jeli nezávisle na sobě trajektem z přístavu Patras do Ancony. Řecká kontrola nic nezjistila, italská při výjezdu z trajektu odhalila běžence. Oba řidiči tvrdí, že o nich nevěděli. Tresty ale padly během dvou dnů, Novotný dostal čtyři roky, Jaroušek dva roky a 10 měsíců. Podobný případ s běženci potkal za poslední tři roky v Itálii sedm českých řidičů.

„Soudce ne a ne rozhodnout. Urgujeme to každý den,“ řekl ČT Jarouškův advokát Giacomo Maria Girombelli. Soudce se v jeho kanceláři pokusila kontaktovat i Česká televize, ani po dvou dnech se jí to ale nepodařilo. „Jestli si myslíme, že tady to trvá všechno dlouho, tak tam na to mají třikrát víc času a nikdo za to není zodpovědný,“ popsala zkušenosti z Itálie dcera Miroslava Jarouška Jana. České ministerstvo zahraničí tvrdí, že do případu nemůže zasahovat. „V tomto případě došlo ke krokům, které by se daly označit za nadstandardní, ale v zásadě nemůžeme ovlivňovat průběh vyšetřování a současného soudního sporu,“ uvedl mluvčí resortu Vít Kolář.

Řidiči kamionů zatčení v Itálii za pašování běženců.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Italské úřady si dávají na čas i u Jiřího Novotného. Ministerstvo začalo jeho žádost o převoz řešit v roce 2009. Český soud rozhodl během dvou měsíců, italský mu ale dodával jednotlivé dokumenty téměř rok. „Když nerespektujeme taková minimální práva spolupráce, pak nevidím důvod, proč má existovat Evropská unie,“ domnívá se řecký advokát a odborník na evropské právo žijící v Česku Athanassios Pantazopoulos.

Oba řidiči tvrdí, že o běžencích nic nevěděli. Soud ale neuznal ani argument Jarouška, že by nikdy nenechal lidi v návěsu, když po nalodění musel vypnout klimatizaci. Podle řeckého právníka žijícího v Česku soudci v Itálii, ale i v Řecku často nedostatečně studují spis a opomíjejí svědky a argumenty obžalovaného.