Senát odmítl častější střídavou péči o děti po rozvodu

Praha - Senát odmítl poslanecký návrh, podle něhož by děti po rozvodu měly být častěji z rozhodnutí soudu ve střídavé péči rodičů. Výhrady k tomu měla i vláda. Konečné slovo tak bude na sněmovně, která v červnu návrh v rámci novely zákona o rodině schválila jen poměrně těsnou většinou 77 ze 141 hlasů. Pro přehlasování Senátu by bylo třeba 101 hlasů.

Návrh má podle jeho předkladatele, poslance ODS Pavla Staňka, pomoci narušit tendenční praxi, kdy soudy ve více než 90 procentech případů svěřují dítě do péče matky. Střídavá péče je podle Staňka určována jen zhruba ve čtyřech procentech případů, i když soudy tuto možnost mají už od roku 1998. Podle kritiků novely je ale dostatečná současná úprava, kterou by měl vylepšit vládní občanský zákoník, byť má začít platit až od roku 2013. Se zastánci novely se přeli téměř dvě hodiny.

Staňkův návrh s výjimkou svého místopředsedy Petra Šilara nepodpořili lidovečtí senátoři. „Střídavou péči má systémově vyřešit nový občanský zákoník. Znění, které je v něm navrženo, je navíc komplexnější a bere větší ohled na prospěch dítěte než novela pana poslance Staňka,“ uvedla senátorka z klubu KDU-ČSL Miluše Horská. Poukázala na to i předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová, pro niž je chystaná úprava dostatečně liberální, nebo senátorka ODS Daniela Filipiová, podle níž je Staňkovo řešení překotné.

Počty dětí svěřených do střídavé péče
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) mimo jiné uvedla, že je potřeba zvažovat každý případ individuálně a nechat to na posouzení soudů. „V kynologických příručkách se dočteme doporučení, že po rozvodu není možné pejskům střídat pány, protože by to psa dezorientovalo a frustrovalo. Dopřejme tedy našim dětem stejného respektu, jako to dopřáváme svým psům,“ dodala Gajdůšková. „Nic by se nemuselo měnit, pokud by soudy zohledňovaly všechno, co se zohlednit má,“ obhajoval návrh senátor ČSSD Vladimír Dryml. Podle něj loni rozvodovost v Česku dosáhla 67 procent a děti byly do výlučné péče matky svěřeny v 93 procentech případů.