Stav ohrožení v Libereckém kraji již opět na třech místech

Liberec - Stav ohrožení platil v 01:30 v Libereckém kraji na třech řekách - Smědé v Předláncích, Jeřici v Mníšku a Kamenici v Plavech. Hladina Kamenice se od půlnoci zvedla o osm centimetrů a překonala tak opět hranici potřebnou k vyhlášení stavu ohrožení. Druhý povodňový stupeň platí na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou a Jizeře v Jablonci nad Jizerou. V kraji nepřestává pršet a meteorologové varují, že bude pršet i nadále. Policie musela také uzavřít některé silnice. Aktuální informace o stavu vodních toků naleznete na stránkách ČHMÚ nebo Povodí Labe. ČT24 také uvítá videa či fotografie z míst, které voda ohrožuje. Vaše multimédia nahrávejte zde.

Hladiny některých řek v kraji stále mírně stoupají. Kromě Kamenice je to například Lužická Nisa v Liberci, jejíž hladina se od čtvrtečních 20:00 zvýšila o téměř 20 centimetrů a je jen kousek od vyhlášení druhého povodňového stupně. Ten platí od čtvrtečních 23:00 také na Jizeře v Bakově na Mladoboleslavsku.

Nejhorší je situace na Frýdlantsku, kde voda zaplavila některé komunikace ve Višňové, Frýdlantu a Raspenavě, uzavřené jsou i některé ulice v Hrádku nad Nisou. Hasiči nasadili do boje s živlem 23 jednotek se zhruba 110 dobrovolnými i profesionálními hasiči. „Na řadě míst nám dělají problémy nakloněné podmáčené stromy, někde si museli hasiči cestu doslova proklestit,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský.

V Raspenavě mají hasiči také psycholožku, která je schopna lidem, kteří po necelém roce znovu zažívají přívaly vody, pomoci. Své kolegy na Frýdlantsku posílila i policie, která do regionu nasadila na 30 příslušníků dopravní, pořádkové a cizinecké policie. Sloužit tam budou až do odvolání. Posílena je také zdravotnická záchranná služba, která ke třem posádkám ve Frýdlantu přidala další tým, který je ve Višňové pro případ, že by cestu do obce voda zcela odřízla. „Zatím je tam průjezdná jediná cesta přes provizorní most ve Vísce, ostatní jsou pod vodou,“ dodal Hlinovský.

Video Velká voda pomalu opadá
video

Velká voda pomalu opadá

Napadlo až 140 milimetrů srážek

Podle údajů ze srážkoměrných stanic napršelo za 24 hodin na některých místech v Jizerských horách až 140 milimetrů, déšť ale slábne. Ničivé síly loňských povodní zatím letošní záplavy nedosahují, srážkové úhrny jsou zhruba třetinové. „Třeba na Fojtce loni za jedinou hodinu spadlo 50 milimetrů srážek, dnes to bylo za celý den jen kolem 94 milimetrů,“ informoval ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. Také hladiny řek jsou letos podstatně níž než loni. Třeba Jeřice v Mníšku kulminovala odpoledne na 127 centimetrech, loni ale dvakrát dosáhla 430 centimetrů.

Podle mluvčí libereckých hasičů Zdenky Štrauchové vyjížděli hasiči k desítkám případů. "Většinou se jedná o čerpání vody ze zatopených prostor, kdy například ve Frýdlantu kvůli ucpané kanalizaci tekla voda do rodinných domů v celé ulici Míru," řekla Štrauchová. Jednotka na místo přivezla pytle s pískem, zábrany a vodu odčerpala.

Ve Stráži nad Nisou pro změnu přetékala hráz koupaliště a bylo třeba udělat výkopové strouhy. Dopoledne se také objevily informace o protržení hráze rybníka ve Frýdlantu, nakonec se ukázalo, že voda se přelila přes hráz. Často hasiči odstraňovali zátarasy z vodních toků a kanálových propustí.

Evakuace Vísky u Višňové na Liberecku
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Ve Světlé pod Ještědem, Janově nad Nisou nebo Plavech pomáhali hasiči odstranit popadané stromy, které blokovaly silnice. Do spadlého stromu najel také vlak na Jablonecku a hasiči pomáhali z vozu přes řeku Mohelku dostat 23 cestujících. „Řeka byla v těch místech zhruba čtyři metry široká, a tak jsme poskládali tři díly žebříku a vytvořili provizorní můstek přes řeku. Podél jsme dali i lana jako zábradlí, aby se lidé měli čeho přidržovat,“ popsal velitel zásahu Petr Kroupa.

Ničivé záplavy postihly Liberecký kraj loni v srpnu. Způsobily tehdy škodu přes osm miliard korun a postihly více než polovinu území kraje. Vyžádaly si pět lidských životů. Další 2000 lidí přišly o střechu nad hlavou. Tehdy se ale obcemi podle odhadů prohnala tisíciletá voda. Třeba v Mníšku vystoupala Jeřice během několika hodin z devíti centimetrů na 430, dnes kulminovala řeka ve 14:00 na úrovni 127 centimetrů a už pomalu klesá.


Kritická byla situace i ve Višňové kde dosahovala podle starostky Vladimíry Erbanové hladina v řece místo obyvklých 12 centimetrů vody, dokonce výšky 286 centimetrů. Záchranáři posílili službu na Frýdlantsku a právě do Višňové poslali svou druhou posádku s lékařem, na místě pomáhají desítky hasičů z okolních obcí. Domy podle Erbanové chrání pytle s pískem a lidé s pomocí hasičů vynosili nábytek do poschodí. Během ničivých záplav loni v létě patřila Višňová k nejpostiženějším obcím, letos snad větší škody velká voda nezpůsobí.

Rozvodněné toky v Plzeňském kraji
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

Ve Frýdlantu se rozlila voda z rybníka u Slezanu. Podle starosty Dana Ramzera byla nádrž poškozená už loňskou povodní. Voda zaplavila přízemí jednoho domu. „Nefungovala stavidla. Hasiči se to snaží nějakým způsobem řešit,“ dodal starosta. V Hrádku nad Nisou rozváželi pytle s pískem k několika nejníže položeným domům v částech Václavice a Loučná. Deště podle hrádeckého starosty Martina Půty zavinily i problémy na silnici do Václavic, na kterou se kvůli nim brzy ráno sesunul písek nebo hlína ze stavby. Některé níže položené komunikace město uzavřelo.

Večerní a noční vydatné deště zvedly hladiny některých řek také v Plzeňském kraji. Po rychlém vzestupu se ale hladiny většinou postupně uklidňují. Problémy způsobila Úslava v Plzni-Koterově, zvýšené toky hlásí Úslava a Klabava. Kvůli zvýšené hladině potoka museli v noci hasiči na Rokycansku evakuovat dětský tábor.

Silný déšť se během noci přesunul také do Středočeského kraje. Kvůli silnému podmočení se zřítila část budovy v Kounově u Rakovníka. V domě přebývaly čtyři osoby, kterým se však nic nestalo. Statici by nyní měli posoudit, zda bude nutné strhnout celý dům. Zatopení trafostanice a sklepů příbramské nemocnice způsobilo výpadek proudu ve třech budovách, samotné pacienty však voda nikterak neohrozila. Z dětského tábora u Rožmitálu pod Tremšínem hasiči evakuovali asi 30 lidí. Na Berounsku vyplavil rozvodněný potok v Zátoru u Hostomic domov důchodců a rodinný dům. 

V Lichkově na Orlickoústecku překročila dnes večer Tichá Orlice první, nejnižší, povodňový stupeň. Rychlý vzestup hladiny má podle údajů státního podniku Povodí Labe rovněž Novohradka a některé další toky, zatím však nikde nepřesáhly běžný stav. Deště a vítr dnes častěji zaměstnávaly hasiče. „Za dnešek jsme měli 18 výjezdů na odstraňování spadlých stromů a čtyři čerpání vody ze sklepů a suterénu,“ potvrdila pracovnice operačního střediska krajských hasičů. V chatařské kolonii bylo rovněž nutné přivolat pomoc na vyproštění sanitního vozu zapadlého do bahna.