Karnevalový průvod bude vrcholem Festivalu tolerance

Praha - Pětidenní Festival tolerance, který v hlavním městě pořádá od 10. do 14. srpna komunita leseb a gayů, vyvrcholí sobotním karnevalovým průvodem centrem města za doprovodu živé huby a alegorických vozů. Pražská Pride 2011 má být podle organizátorů plná kultury, zábavy, uměleckých zážitků a má poukázat na pozitivní pestrost mezi lidmi. Do hlavního města zavítá taková akce poprvé.

Hnutí Pride vzniklo v New Yorku v roce 1969 poté, co policie napadla gay a lesbickou komunitu. Od té doby se slavnosti Pride konají ve městech po celém světě. Praha mezi nimi dosud chyběla. „Navazujeme na motto hnutí Pride, což je hrdost na svoji sexuální orientaci, oslava různorodosti a tolerance. Chceme ukázat na to, že jsme součástí společnosti a že jsme hrozně barevní,“ vysvětluje poslání festivalu Walek.

Průvod už byl v Brně, Táboře a Karlových Varech, toho pražského by se mělo podle odhadu organizátorů zúčastnit asi 1500 lidí, koncertu na Střeleckém ostrově pak zhruba 5000. Myšlenku festivalu podpořili pražský primátor Bohuslav Svoboda a starosta první městské části Oldřich Lomecký. Jejich úřady pomáhají také s organizací programu. Pro většinovou společnost je to podle Walka signál, že politici berou čtyřprocentní menšinu jako součást města.

Festival tolerance
Festival tolerance

Pestrý výběr z 60 akcí

S přípravou programu pomáhají i čtyři desítky organizací z celé republiky. Chystají celkem 60 doprovodných akcí. Vedle sportovních akcí to budou výstavy, divadelní a filmová představení, prohlídky města s turistickým průvodcem, workshop pro zaměstnavatele na téma genderové různorodosti, plavba parníkem, dětský den či program pro seniory. Kateřina Saparová za organizátory upřesnila, že Průvod hrdosti povede z náměstí Republiky přes spodní část Václavského náměstí, Národní třídou a bude ukončen na Střeleckém ostrově, kde na něj naváže hudební festival.

Pozvání do průvodu přijali mimo jiné hudebník Jimmy Somerville, Boris Dittrich z Human Rights Watch z New Yorku či předseda Gay iniciativy Jiří Hromada. Na Střeleckém ostrově bude jarmark, kde ve stáncích představí neziskové organizace svoji činnost, mezi nimi například i Český helsinský výbor. Milovníci dobré muziky si mohou přijít poslechnout Jimmyho Somervilla, Charlie Straight, Tonyu Graves, Helenu Zeťovou nebo Leonu Machálkovou. Vstup na koncert je zdarma.